Çankırı’da konut satışında ciddi düşüş » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

Çankırı’da konut satışında ciddi düşüş

TÜİK Başkanlığı tarafından açıklanan 2020 yılı Mart ayı Konut Satış İstatistikleri hakkında TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı’da Mart ayında 193 konut satıldı
Mart ayında Çankırı genelinde konut satışları 193 adet olarak açıklandı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %20,2 oranında azaldığı görüldü. Mart ayında Çankırı, en fazla konut satışının gerçekleştiği 65. il oldu.
Çankırı’da ipotekli konut satışları 78 adet olarak gerçekleşirken diğer satış türleri sonucu 115 konut el değiştirdi
Mart ayında Çankırı genelinde ipotekli konut satışları 78 adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışları geçen yılın aynı ayında 35 adet olmuştu. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %40,4 olarak gerçekleşti. Çankırı, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 29. il oldu. İpotekli satılan konutların 18 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 60 tanesinin ikinci el satış olduğu görüldü.
Diğer konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %44,4 oranında azalarak 115 adede geriledi. Mart ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %59,6 olarak hesaplandı.
Çankırı’da 50 konut ilk defa satılırken ikinci el konut satışında 143 konut el değiştirdi
Çankırı genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %58,3 oranında azalarak 50 oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %25,9 olarak açıklandı. Ülke genelinde Çankırı, ilk konut satış oranının en yüksek olduğu 71 il. oldu.
Çankırı genelinde ikinci el konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %17,2 artarak 143 adede yükseldi. Çankırı’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %74,1 olarak hesaplandı.
Kastamonu’da Mart ayında 436 konut satıldı
Mart ayında Kastamonu genelinde 436 adet konut satıldı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %11,9 oranında azaldığı görüldü. Mart ayında Kastamonu, en fazla konut satışının gerçekleştiği 50. il oldu.

Kastamonu’da ipotekli konut satışları 188 adet olarak gerçekleşirken diğer satış türleri sonucu 248 konut el değiştirdi
Mart ayında Kastamonu genelinde ipotekli konut satışları 188 adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının önceki yılın aynı ayına göre %43,5 oranında arttığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içinde payı %43,1 olarak gerçekleşti. Kastamonu, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 22. il oldu. İpotekli satılan konutların 84 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 104 tanesinin ise ikinci el satış olduğu görüldü.
Diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %31,9 oranında azalarak 248 adede geriledi. Mart ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %56,9 olarak hesaplandı.
Kastamonu’da 174 konut ilk defa satılırken ikinci el konut satışında 262 konut el değiştirdi
Kastamonu genelinde ilk defa satılan konut sayısı önceki yılın aynı ayına göre %41 oranında azalarak 174 adet oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %39,9 olarak açıklandı. Ülke genelinde Kastamonu, ilk konut satış oranının en yüksek olduğu 16. il oldu.
Kastamonu genelinde ikinci el konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %31 artarak 262 adede yükseldi. Toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %60,1 olarak açıklandı.
Sinop’ta Mart ayında 227 konut satıldı
Mart ayında Sinop genelinde konut satışları 227 adet olarak açıklandı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %0,9 oranında arttığı görüldü. Mart ayında Sinop, en fazla konut satışının gerçekleştiği 62. il oldu.
Sinop’ta ipotekli konut satışları 101 adet olarak gerçekleşirken diğer satış türleri sonucu 126 konut el değiştirdi
Mart ayında Sinop genelinde ipotekli konut satışları 101 adet olarak açıklandı. İpotekli olarak satılan konut sayısı önceki yılın aynı ayında 40 adet olmuştu. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %44,5 olarak gerçekleşti. Sinop, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 16. il oldu. İpotekli satılan konutların 50 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 51 tanesinin de ikinci el satış olduğu görüldü.
Diğer konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %31,9 oranında azalarak 126 adede geriledi. Mart ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %55,5 olarak hesaplandı.
Sinop’ta 93 konut ilk defa satılırken ikinci el konut satışında 134 konut el değiştirdi
Sinop genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %23,8 oranında azalarak 93 adet oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %41 olarak açıklandı. Ülke genelinde Sinop, ilk konut satış oranının en yüksek olduğu 15. il oldu.
Sinop genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %30,1 artarak 134 adede yükseldi. Sinop’taki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %59 oldu.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.