15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Proje Okulu Oldu » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Proje Okulu Oldu

okulİlimizde özel program ve proje uygulayan eğitim kurumlarına bir yenisi daha eklendi. Milli Eğitim Bakanlığımızın uyguladığı eğitim politikaları çerçevesinde tüm illerde en az sınavla öğrenci alan bir Anadolu Lisesi açılması çalışmaları tamamlandı.
2012-2013 eğitim-öğretim yılında 4+4+4 eğitim sistemine geçiş sürecinde hem 6 yaşındaki çocuklar hem de 7 yaşındaki çocuklar ilkokula başlamışlardı. 2019-2020 yılında 8. sınıftan mezun olacak öğrenci sayımız yüzde 50 farklı olacak.

Bu kapsamda Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, geçen yıl her ilde tarihi liseleri mümkün olduğunca sınavlı okul kapsamına aldıklarını ancak 21 il kaldığını ifade etti. Bu illeri de kapsama aldıklarını bildiren Özer : “Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Ordu, Rize, Sinop, Tunceli ve Yalova’da merkez ve ilçelerde sınavla öğrenci alan Anadolu lisesi yoktu. Bu 21 ilimizde de artık bir Anadolu lisemiz sınavla öğrenci alacak. Böylece 81 ilde de sınavla öğrenci alacak en az bir Anadolu lisesi olacak. Burada amacımız, sınavla öğrenci alan okul sayısını artırmak değil sınavla öğrenci alan liselerin her ilde rahat bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktır. Bir başka ifadeyle, sınavla öğrenci alan okulların tüm yurt sathında dengeli dağılımını önemsiyoruz. Bununla birlikte, tüm illerimizde sınavsız okulların kalitesini artırmak birinci önceliğimiz olmaya devam ediyor.”ifadelerine yer verdi.

Alınan kararlar doğrultusunda ilimiz 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi “Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları” kapsamına alındı. 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren bu kapsamda şehir dışından da öğrencileri 9.sınıftan başlamak üzere kademeli olarak kabul edecek. İlimiz merkez ve ilçelerimizde 4+4+4’ten kaynaklanabilecek 9.sınıflara öğrenci kaydı ile ilgili oluşabilecek olumsuzluklara karşı gerekli tedbirler şimdiden alındı.

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav Başvuru Ve Uygulama Kılavuzu 2020
(https://www.meb.gov.tr/sinavla-ogrenci-alacak-ortaogretim-kurumlarina-iliskin-merkez-sinav-basvuru-ve-uygulama-kilavuzu/haber/20638/tr)
İlimizde Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Listesi
-Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi –ATP Programı –Kontenjan: 60
-Çankırı Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi-ATP Programı- Kontenjan: 30
-Çankırı Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi- Fen ve Sosyal Bilimler Programı –Kontenjan : 90
-15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi- Anadolu Lisesi –Kontenjan : 170
-Çankırı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi-Fen Lisesi-Kontenjan: 120
-Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi- Sosyal Bilimler Lisesi- Kontenjan : 90

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.