56. Kütüphaneler Haftası Ana Temasına Hitap Eden Türkiye’deki Tek Ders ÇAKÜ’de » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

56. Kütüphaneler Haftası Ana Temasına Hitap Eden Türkiye’deki Tek Ders ÇAKÜ’de

kütüphane (1)
Covid-19 Pandemisi nedeniyle etkinliklerin iptal edilmesi dolayısıyla geçtiğimiz yıllara nazaran sönük geçmesi beklenen Kütüphaneler Haftası, bu sene 30 Mart – 05 Nisan 2020 tarihleri arasında kutlanacak. 56’ncısı kutlanacak olan Kütüphaneler Haftası’nın bu seneki ana teması, “Kent Kültürü ve Kütüphaneler” olarak belirlendi. Türkiye’de sayısı 20’ye yakın Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü arasında Kütüphaneler Haftası ana temasına hitap eden tek dersin Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde olması ise dikkati çekti.
ÇAKÜ Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Yüksek Lisans Programında yer alan “Kent Kültürü ve Kütüphaneler” dersi, ÇAKÜ’nün öngörülü ve gelecek odaklı eğitim anlayışının da bir yansıması olarak değerlendirildi. Kentlerin kütüphaneler sayesinde ortak bir kültür ortamında buluşmasını ve bu bağlamda toplumsal kültür kuramlarına açıklık getirilmesini konu edinen “Kent Kültürü ve Kütüphaneler” dersinin Türkiye’de sadece Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde öğrencilerle buluşturulmasının yanı sıra öğretim elemanlarının da bu konuda yayınlanmış birçok çalışmasının olması ÇAKÜ’nün farkını bir kez daha gözler önüne serdi.
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kurulan ve Kütüphaneler Haftası öncesi hizmete sunulan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, kütüphanelerin önemini yakın zamanda bir kez daha hatırlatmıştı.
Göreve geldiği günden itibaren basılı ve dijital ortamda birçok yayını Çankırı Karatekin Üniversitesi Kütüphanesi’ne kazandıran Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı ise önceki senelerde bizzat katılım gerçekleştirerek öğrencilerle kitap okuma etkinliğine katılmış, emekli öğretmen Aysel İğde’nin bağışları ile Aysel İğde Kitaplığı kurulmasına öncülük etmiş ve bu organizasyon sayesinde Türkiye’de kütüphane bağışlarının başlamasına öncülük etmişti. Rektör Ayrancı, Türkiye’de Kütüphaneler Haftası ana temasına hitap eden tek dersin Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nda bulunmasından dolayı Bilgi ve Belge Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Polat’ı arayarak tebrik etti.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.