“Türk gencine ufuk çizen fikir ve dava adamı” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

“Türk gencine ufuk çizen fikir ve dava adamı”

istiklal (4)İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı dün gerçekleştirildi.
12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı dün 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri, askeri erkan ve öğrencilerin katıldığı program, milli mücadeleye giden yolu tasvir eden kağnı arabasının arkasında ilerleyen protokolün salona girmesi ile başladı.
Selahattin inal Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.
Günün önemi nedeniyle bir konuşma yapan Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Mehtap Meydaneri, “Vatan ve bayrak sevgisi, bağımsızlık askı ve milli mücadeleyi dizelerine sığdıran 10 kıta ve 41 mısralık bir Vatan destanı, İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 99.yılmda, Bir hilal uğruna can veren Mehmetçiklerimize minnetle başlamak istiyorum sözlerime.
Osmanlının nadir ve cesur çocuklarından biri, halkın tescillediği milli bir şair, ideal bir öğretmen, branşına hâkim bir veteriner, cesur bir gazeteci, kurtuluş savaşında iyi bir asker, Türk gencine ufuk çizen fikir ve dava adamı, hayatı vatan hasreti ile biten, vefa beklediği gözlerden cefa çeken bir garip…
Hayata veda edeceği anda “hocam kalk bir istiklal marşı daha yaz ki kıymetini anlasınlar” diye haykıran talebesine “Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın” diyen kutlu bir vatanperver Mehmet Akif… Ölümünün 84.yılında ruhu şad olsun” dedi.
Meydaneri konuşmasının sonunda ise; “Osmanlıda kılıç kılıca savaştı Halime analarımız. Kurtuluş savaşında cepheye mermi taşıdı Şerife bacılarımız, ardına bile bakmadı Nene Hatun, bebeği sırtında istiklal uğrunda şehit oldu Yanığın Emine. Yıl 2020 bir asır sonra bugün, bu duygu ve düşüncelerle , Asımın nesli olarak, aynı inanç ve sevdayla vatanımıza , bayrağımıza her daim sahip çıkmaya,kanımız, canımız pahasına onu korumaya and içiyoruz” dedi.
‘Bağımsızlık’ temalı sinevizyon gösterisinin de yapıldığı programda tarih öğretmeni Mehmet Fatih Geçim, ‘İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’ konulu bir konuşma yaptı.Geçim özellikle Mehmet Akif Ersoy’un Kurtuluş Savışı esnasında Çankırı Ulu Cami’nde verdiği vaaz sonrasında insanların göz yaşları içinde vatanın savunması için askerlik şubesine koştuğunu dile getirdi.
Milli şair İstiklal Yolu’nda; Mehmet Akif Ersoy’in Çankırı’ya gelişi ve İstiklal Marşı’nın seslendirildiği program ‘Ordunun duası’ marşı ile sona erdi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.