Çankırı’da Mera Islah Çalışmaları Artarak Devam Ediyor » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
30 Kasım 2019

Çankırı’da Mera Islah Çalışmaları Artarak Devam Ediyor

tarım (1)Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen mera ıslah çalışmaları artarak devam ediyor.
İlimizde özellikle hayvancılığın yoğun olduğu köylerde meraların verimliliğini arttırmak amacıyla yürütülen Mera Islahı ve Amenajmanı projeleri kapsamında, 2018 yılında Orta Merkez mahalle meraları ile Elmalık ve Yenice köylerinde, Çerkeş İlçesi Çalcıören köyünde, Kızılırmak Sakarca köyünde, Eldivan Seydi köyünde, Merkez ilçemiz Karaşeyh köyünde ve 2019 yılında Kurşunlu merkez mahalle meralarında mera ıslah çalışmaları başladı.
Mera Islah Projesi kapsamında, 6 ayrı ilçemizde 7 köyümüzde 15.277 ha. alanda mera ıslah amaçlı olarak 100 ton 20.20.0+ Zn Kompoze gübre, program dâhilinde ıslaha alınan meralara atıldı
Gübre atımını Tarım ve Orman Müdürü Osman Çakır, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdür V. Erol Arslan ve Şube Müdürlüğü personeli yerinde takip etmişlerdir.
Çalışmaları yerinde inceleyen İl Müdürü Osman Çakır yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Hayvancılığın önemli bir sektör olduğu ilimizde özellikle mera hayvancılığı önemli bir yer teşkil ediyor. İlimizde yaklaşık 135.000 hektar mera alanı bulunmaktadır. Dolayısı ile bu alanları hayvancılık için en verimli şekilde kullanılması ve yaşatılması gerekiyor. Bu doğrultuda bizde meralarımızdaki kullanım verimliliğini arttırmak için yoğun çalışmalar yapıyoruz. Çankırı Meralarında Otlatma Verimliliğinin Arttırılması için projeler oluşturuyoruz.
Üreten çiftçimizin girdilerini düşürmek ve kaba yem ihtiyacını daha ucuza temin etmek amacıyla Bakanlığımız kaynakları çiftçilerimizin hizmetine sunulmaktadır.
Islah çalışmaları devam ederken hayvancılık için çok önemli olan ve ilimizin de zenginlikleri arasında yer alan meralarımızın korunmasında çiftçi ve muhtarlarımızın gerekli özeni ve duyarlılığı göstermelerini bekliyoruz ” dedi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.