“Türkiye Yaran Dernekleri Federasyonu olmak istiyoruz” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

“Türkiye Yaran Dernekleri Federasyonu olmak istiyoruz”

yaran (14)Anadolu Sohbet Gelenekleri Yaran Dernekleri Federasyonu 1. Olağan kongresini 23 Kasım 2019 Cumartesi günü gerçekleştirildi.
Mayıs 2019 tarihinde kurulan Anadolu Sohbet Gelenekleri Yaran Dernekleri Federasyonu 1. Olağan kongresini Belediye İş Merkezi yaran evinde gerçekleştirildi. Kurucu derneklerin katılımı ile gerçekleştirilen 1. Genel kurulun divan başkanlığına Necati Ülker seçilirken, yapılan kongre sonrasında yeni yönetim kurulu oluşturuldu.
Gerçekleştirilen kongrenin açılış konuşmasını yapan kurucu başkan Ahmet Absarılıoğlu, yaran kültürü ve federasyon çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Bizler Anadolu’nun farklı yerlerinde yaşasak da Ata Kültürümüz aynı aynı kökten beslenen dallarında farklı çiçekler açan farklı meyveler veren bir fidanız biz. Milletler Kültürleri ile var olur ve kültürleri ile yaşarlar. Bizlerde kültürümüzü yaşayarak yaşatılabilmek ve geleceğe de en doğru şekilde taşımak istiyoruz. Her ne kadar yazılı ve görsel materyallerden faydalansakta en iyi öğretim yaşayarak öğrenmektir” dedi

Federasyonun gelecekteki çalışmalarına da değinen Absarılıoğlu, “İlk işimiz federasyonumuza bağlı tüm derneklerle bir iletişim ağı oluşturmak, projeler üreterek yer yıl farklı bölgede festival etkinlikleri düzenlemek. Sosyal ve kültürel birliktelik oluşturmak, tüm derneklerimizle birlikte hareket etmek suretiyle farkındalık yaratarak tüm dünyaya kültürlerimizi tanıtmak olacaktır. Buna da mecburuz yaran Unesco tarafından tescil edileli on yılını dolduruyor ve önümüzdeki yıl denetlemeler yapılacak. Sizler bu kültürün yaşatılması konusunda neler yaptınız diye bütün ilgili kurumlar ve sivil toplum kuruluşları denetlenecek” dedi
“Çok büyük bir sorumluluk altına girdiğimizi biliyoruz” diyen Absarılıoğlu, “Her şeyden önce yaran meclislerimizin yaşatılabilmesi için tüm illerin yaran evlerine ve yaran kültür merkezine ihtiyacı var, bunu bütün illerimizin vekilleri, belediye başkanları, valileri, il kültür ve turizm müdürlerimizde biliyor, hatta Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın da sözleri var bunun hayata geçirilebilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Başta belediye başkanlarımız olmak üzere tüm Devlet protokolünden destek istiyoruz ve her yıl bir bölgemizde kültürlerimizin tanıtımlarının yapıldığı bir festival yapmak böylece de hem kültürlerimizi tüm dünyaya tanıtmak hem de federasyonumuza yeni üyeler kazandırmak istiyoruz, en kısa sürede de Türkiye Yaran Dernekleri Federasyonu olmak istiyoruz” dedi
Absarılıoğlu’nun konuşmasının ardından federasyona üye dernek temsilcileri de birer konuşma yaparak, birlik ve beraberliğin önemine değindiler. Yaran kültürünün önemine de değinen dernek temsilcileri, “Bu tarihi ve kültürel değerimizi yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak çok önemli. Çünkü milletler tarihi ve kültürel değerleri ile ayakta dururlar” dediler.
Divan başkanı Necati Ülker’de en büyük hayalinin gerçekleştiğini vurgulayarak, “35-40 sene önce ilk yaran derneğini kurduğumuzda bunu asla hayal edemezdik fakat ne mutlu ki oldu. Gelecek nesillere çok güzel bir miras bırakmış olacağız” dedi.
Kongreye katılan İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Kemal Karatatar’da “Bu kültür yaşayarak bugünlere geldi. Ve yaşayarak da gelecek kuşaklara aktarılacak” dedi.
Yaran kültürü ile hep iç içe olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ise “Bizi biz yapan değerlerden biride Çankırı yaran kültürüdür. Bu kültürü gelecek kuşaklara aktarmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Tek listenin yer aldığı kongre sonunda yönetim kurulu asil üyeliklerine: Ahmet Absarılıoğlu, Mehmet Güdük, İsmail Erdoğan, Ahmet Çelik, Ekrem Çavuş, Mehmet Barış, Recep Deneci, İbrahim Harmancı ve Fazlı Karaahmetoğlu seçildi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.