Çankırı Şabanözü Kutluşar Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
14 Kasım 2019

Çankırı Şabanözü Kutluşar Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

DCIM100MEDIADJI_0016.JPG

DCIM100MEDIADJI_0016.JPG

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Çankırı iline yaptığı yatırımlarla ilin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Çankırı ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Kutluşar Barajı İle 2 Bin 920 Dekar Zirai Arazi Sulanacak

Çankırı Şabanözü ilçesinde yapımı devam eden Kutluşar Barajında depolanacak su ile 2 bin 920 dekar tarım arazisinin sulanması hedefleniyor. Kutluşar barajının temelden yüksekliği 43 metre olup, 900.000 m³ su biriktirme hacmine sahip.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Çankırı Şabanözü Kutluşar Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 2 milyon 160 bin TL gelir artışı sağlanmasın hedefleniyor. Projenin fiziki gerçekleşmesi % 62 seviyesinde.

 

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.