İHH Çocuk tarafından Yapraklı’da, Etkinliği gerçekleştirildi » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

İHH Çocuk tarafından Yapraklı’da, Etkinliği gerçekleştirildi

ihh (3)Çankırı’da Yapraklı ilçemizde   Çankırı Genç İHH Çocuk Birimi ( Çankırı İHH Çocuk) tarafından Bed-i Besmele şenliği düzenlendi.

Bed-i Besleme geleneğini canlandırmak ve çocukların okula alışma sürecini eğlenceli hale getirmek amacıyla ilk Bed-i Besleme şenliği Yapraklı  İlkokulundaki miniklerle gerçekleştirildi. Yapraklı ilkokulunda düzenlenen ve birinci sınıf öğrencilerine yönelik yapılan etkinlikte İHH Çocuk Gönüllüleri, öğrencilerle el-yüz boyama, halat çekme gibi oyunlar oynadı ve müzik eşliğinde palyaço ile doyasıya eğlendiler.

Etkinliklerin çok verimli geçtiğini ifade eden Çankırı İHH Çocuk sorumlusu Şeyma Eski, “Bed-i Besmele Osmanlı zamanında çocukların okula alışması için yapılan bir etkinlikti. Biz de bu kültürü günümüze taşımak için bu şekilde bir etkinlik yaptık. Etkinliğimizin içeriğinde çocuklar, el boyama, halat çekme, yüz boyama  gibi oyunlar oynuyor müzik eşliğinde Palyaço ile  Çok eğlenceli şekilde güzel vakit geçiriyor, Etkinlik sonunda çocuklara içerisinde kalem kutusu, kalem, resim defteri vb. kırtasiye malzemeleri bulunan  hediye paketleri vererek, okula alışmalarına yardımcı olacak bilgiler veriyoruz” dedi. Eski, ayrıca desteklerinden dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürüne ve Sınıf öğretmenine teşekkür ettiklerini ifade etti.

Bed-i Besmele nedir?

Osmanlı’da çocuklar dört-beş yaşına geldiklerinde ilk mektebe yani ilkokula başlarken düzenlenen merasime “bed-i besmele” veya “âmin alayı” adı verilirdi. Bu törenler sayesinde çocuk, aile içinde olduğu gibi cemiyette de yeni bir statü kazanırdı. Bu merasimlere verilen büyük ehemmiyet, İslâmî terbiye anlayışında mektebe ve öğretmenlere verilen değeri açıkça ortaya koyardı.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.