Titreyen eller hastalık habercisi olabilir » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

Titreyen eller hastalık habercisi olabilir

Yazı yazarken harfler köşeli çıkıyor, misafirlerinize çay kahve ikramında bulunurken zorlanıyorsanız el titremesi sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Elde görülen titreme, günlük yaşamda basit olarak bilinen pek çok işin rahatlıkla yapılmasını engelleyen önemli bir rahatsızlıktır. Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Nöroloji Hekimi Uzm. Dr. Önder Özsoy, el titremelerinin nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

“Titreme Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  • Ellerde, kollarda, kafada, bacaklarda veya gövdede ritmik sallanma,
  • Titrek ses tonu,
  • Yazma ve çizme zorluğu,
  • Çatal – bıçak tutma ve kontrol etmede problemler,

Titreme; stres veya güçlü duygusal deneyimlerle bireyin fiziksel olarak yorgun olduğu zamanlarda, kişinin belirli pozisyonlarda durması veya belirli hareketleri yapması gibi durumlarda tetiklenebilir veya kötüleşebilir.

En Bilinen Hastalık Parkinson

Ellerde titreme yapan nörolojik hastalıkların içerisinde en çok bilineni “Parkinson” hastalığıdır. Parkinson hastalığı genellikle ileri yaşta ellerde titreme ile başlayan ve beyin hasarı yol açan ilerleyici bir hastalıktır. Parkinson hastalığında başlangıçta tek bir elde titreme vardır. İstirahat halinde “para sayma” hareketi şeklinde kaba ve yavaş bir titremedir. Hastalığın başlangıcında hareket ile titreme kaybolur. İlerleyen dönemlerde titreme daha bariz bir hal alır ve diğer elde, vücudun diğer kısımlarında da görülebilir. Bu hareket sırasında da olabilir. Bu dönemde hareket kısıtlılığı, düşmeler, maske yüz gibi parkinson hastalığının diğer belirtileri de eşlik edebilmektedir.

Titreme Hastalığı (Esansiyel Tremor) Tedavisi Nedir?

Esansiyel tremor hastalarına, bulguya yönelik ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi ile sonuç alınamayan durumlarda cerrahi tedavi tavsiye edilir.

En güncel cerrahi tedavi yöntemi olarak beyin stimulasyonu olarak bilinen beynin derin yapılarına yerleştirilen (elektrod) beyin pili ameliyatıdır.” şeklinde ifade etti.

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi yetkililerince konu ile ilgili yapılan açıklamada;   Bu ve bunun gibi hastalıkların günümüzde artış gösterdiğini, basın aracılığı ile de halkımızı bilgilendirerek olası sıkıntılı bir sürecin önüne geçmeye çalışmanın sosyal sorumluluk projesi kapsamında olduğunu dile getirerek, yine bu tür bilgilendirmelerin farklı branşlarda devam edeceği bilgisi alındı.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.