“Ecdadımızı ne kadar övsek azdır” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

“Ecdadımızı ne kadar övsek azdır”

istiklal (6)Kurtuluş Savaşı’nda silah ve mühimmatların Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden alınarak, cepheye ulaştırıldığı yolun Çankırı sınırları içerisindeki kısmında her yıl gerçekleştirilerek geleneksel hale gelen İstiklal Yolu Yürüyüşünün bu yıl 10’uncusu gerçekleştirildi.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden Ankara’ya kadar uzanan İstiklal Yolu’nda gerçekleştirilen etkinliğin Çankırı-Ilgaz bölümünde, vatandaşlar ve öğrenciler bir araya geldi.

İstiklal Yolu’nun Çankırı-Ilgaz bölümündeki Üçoluk Jandarma Karakolunda başlayan yürüyüşe Vali Hamdi Bilge Aktaş, Milletvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Salim Çivitcioğlu, İl Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Ilgaz Kaymakamı Osman Uğurlu, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, İstanbul Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, Korgun Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Kozan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Kıyısın Köyü Muhtarı Ahmet Dildar, Kıyısın Köyü Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Haşim Küçük, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Katılımcılar başlangıç noktasından Kıyısın köyüne kadar 5 kilometrelik yolu kağnı ve marşlar eşliğinde yürüdü.

Yürüyüş öncesi katılımcılara bilgi veren İstiklâl Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı İsmail Çam, “ Bugün burada Atalarımıza vefa, saygı, teşekkür için anma yürüyüşü yapıyoruz.  Bu bir spor yürüyüşü değildir.” dedi.

Kıyısın köyünde gerçekleştirilen program sayfı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Törenin açılış konuşmasını yapan, Kıyısın köyü muhtarı Ahmet Dildar “  Yürüyüşü düzenlemekten amacımız kahramanlarımızı anmak, Kuruluş Savaşını genç nesillere anlatmak, anılarını yaşatmaktır. Geçmişini bilmeyenin geleceğini anlaması zordur.  Atatürk’ün emaneti bu Cennet vatanı ilelebet koruyacağımıza ant içiyoruz. “dedi.

İstiklal Yolu Eğitim,  Kültür,  Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı İsmail Çam, yürüyüşe katılımın her geçen yıl arttığından duyduğu memnuniyeti ifade ederek dernek çalışmalarına kısaca değindi.

Kıyısın Köyü Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Haşim Küçük ise,  “İnebolu, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Kalecik ve Ankara İstiklâl Yolu hattında katırıyla kağnı arabalarıyla cephane taşıyan köyümüzden; Yeni Ali Ağa, Şakir Ağa, Koca Çavuş ve birçok kişi ile Ümmühan nineler, Fatma Bacılar daha ismini sayamadığımız kahramanlarımız bağımsızlık savaşı verdi. Kuvayı Milliye ruhuyla mücadele eden ecdadımızı rahmetle anıyoruz.

Ulu Önder Atatürk’ümüzün ‘Gözüm Sakarya Dumlupınar’da kulağım İnebolu’da’ sözü, yürümüş olduğumuz bu İstiklâl Yolunun değerini anlatır nitelikte” dedi.

“Yıllar sonra bugün de kahraman Mehmetçiğimiz Suriye’de yeniden tarih yazıyor, teröristlere hadlerini bildiriyor” diyen Küçük, “Dün ve bugün hürriyet ve istiklâlimizi korumak, vatan topraklarımızı kollamak için gözünü kırpmadan canını ortaya koyan kahramanlarımızı saygıyla selamlıyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.”

Kadın-erkek tüm vatanseverler cephaneleri yüzlerce kilometreden cephelere ulaştırmıştır” diyerek sözlerine başlayan Ilgaz Belediye Başkanı Mehmet Öztürk ise, “İnebolu’dan Ankara’ya uzanan güzergâh İstiklâl Yolu olarak şanlı tarihimizde yerini almıştır. Hiçbir Türk destanı yoktur ki içinde halkın kahramanları olmasın, 30-40 senede unutulup gitsin. Unutulmayacak… Kurtuluş mücadelemizin adsız kahramanlarına, aziz milletimize liderlik yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Cenab-ı Allah’tan rahmet ediliyorum” dedi.

Programda konuşan Milletvekili Salim Çivitcioğlu ise “Ecdadımızın 100 sene önce gerçekleştirmiş olduğu mücadelenin bir nebze de olsa bir kısmını gerçekleştirmek adına o anı azda olsa yaşayan inşallah bundan sonrada nesillerimiz boyunca yaşanmasına katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Bu istiklal yolu yürüyüşümüz bu süre boyunca da Barış Pınarı harekatı ile devam ediyor. Selam olsun Mehmetçiğimize selam olsun onu doğuran analara Allah onların ayağına taş değdirmesin. Biz Türkiye’yiz biz asil milletiz. Biz asil bir milletin torunlarıyız. Ecdadımızı ne kadar övsek azdır. Bizde onlardan aldığımız güçle vatanımızı böldürtmeyeceğiz.” dedi.

Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da 100 yıl önce Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde vatanın düşman işgalinden kurtarılarak gelecek nesillere emanet edildiğini söyledi.

Verilen emanete ilelebet sahip çıkacaklarını dile getiren Akbaşoğlu, “Bu İstiklal Yolu’nu, istikbal yolu yapmak suretiyle bir nebze olsun 100 sene öncesinin haleti ruhiyesini 5 kilometrelik bir parkurda hissetmeye, o günleri tekrar yaşamaya çalıştık. Aslında tarih devam ediyor.” dedi.

Türkiye’nin 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından başlattığı El Bab, Cerablus, Azez ve Afrin operasyonlarıyla Türk milletinin gücünün gösterildiğini belirten Akbaşoğlu, şöyle devam etti:

“Başkumandanımız Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güneyimizde terör devletine, terör koridoruna asla geçit vermeyeceğimizi kararlı bir şekilde ilan etmiştik. Dolayısıyla işte bu çerçevede Türkiye’nin tezlerini ortaya koyma sürecinde gereken sahada yapıldı ve masada da gereken bütün taleplerimiz ABD’ye kabul ettirilmek suretiyle Allah’ın izniyle Türkiye’nin öncülüğünde güvenli bölgenin kurulması kabul ettirildi. Bu çerçevede işte 100 yıl önceki ruh ve mananın bugün Mehmetçik’imiz de tekrar tebellür etmesi münasebetiyle böyle büyük bir zafere hep beraber milletçe ve devletçe imza attık. Bu nedenle bu din ve devlet, vatan ve millet müdafaasında şehadet şerbetini içen Mehmetçiklerimize ve bütün sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum.”

Gerçekleştirilen programda konuşan Vali Hamdi Bilge Aktaş, Türk milletinin tarihinin sayısız kahramanlık destanıyla dolu olduğunu söyledi.

Yazılan destanların en önemlisi ve en büyüğünün Kurtuluş Savaşı destanı olduğunu belirten Aktaş, ““Şüphesiz ki bu destanların en önemlisi, en güzeli, en büyüğü Kurtuluş Savaşı Destanıdır ve bu Kurtuluş Savaşı destanının son cümlesi de Cumhuriyetin ilan edilmesidir. Bu savaşta emeği geçen, rahmete kavuşan ve gazi olan herkesi rahmetle ve minnetle anıyorum. Kurtuluş Savaşı mücadelemizin içerisinde bir çok isimli-isimsiz başarı hikayeleri ve kahramanları vardır. Bu gün buraya toplanmamıza vesile olan İstiklal Yolu’nun hikayesi de bu hikayelerden biridir. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş mücadelesinde hayatını kaybetmiş veya gazi olmuş herkesi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından mehter gösterisi yapıldı.

 

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.