“Destansı bir mücadele ile kağnı kamyonu yendi” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

“Destansı bir mücadele ile kağnı kamyonu yendi”

konferans1 (21)Milli Mücadele’de Cephe Gerisi ve İstiklal Yolu Gençlik Sempozyumu dün başladı.

Gençlik Projeleri Destek Programı 2018-II Çağrı Dönemi kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen Milli Mücadele’de Cephe Gerisi İstiklal Yolu Gençlik Sempozyumu başladı.

19 Ekim 2019 tarihine kadar sürecek olan Milli Mücadele’de Cephe Gerisi İstiklal Yolu Gençlik Sempozyumunun açılışı dün Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Rektörlük konferans salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan sempozyumun açılış konuşmasını yapan İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı İsmail Çam, Milli Mücadelenin kağnının kamyona karşı kazandığı bir zafer olduğunu dile getirdi.

Konuşmasına Barış Pınarı harekatına katılan Mehmetçiği selamlayarak başlayan Çam, “Milli Mücadele başlangıç yılının 100. Yılındayız. 100 yıl önce milli mücadeleyi Türk milleti iki orduyla yapmıştır. 1. Ordu görünen orduydu ve eli silah tutan tüm erkeklerden oluşuyordu. 2. Ordu ise görünmeyen karınca ordusuydu. Bunun da %80’u kadınlardan kalanı ise ihtiyarlardan ve gazilerden oluşuyordu” dedi.

Dernek olarak bu noktaya dikkat çekmek amacıyla çeşitli çalışmalar yaptıklarını da aktaran Çam, bugünkü projenin de bunlardan biri olduğunu aktardı.

Türk milletinin sadece düşmanla değil yokluklarla da savaştığını aktaran Çam, “Kağnılarla cepheye cephane taşıdı. Destansı bir mücadele ile kağnı kamyonu yendi ve Türkiye Cumhuriyeti bize emanet edildi” dedi.

“Tarih tekerrürden ibarettir” diyen Çam,  “100 yıl sonra düşman devletler, emperyalistler üzerimize geliyor. Ama Türkiye o zamanki Türkiye değil. Şimdi daha güçlü ve artık kendi ayaklarımızın üzerinde durabiliyoruz. Kendi silahımızı yapabiliyoruz. O zaman kağnılarla silah taşınıyordu Çankırı’dan. Şimdi ise yanı başımızdaki MKE fabrikasında modern top yapıyor ve cephede mücadele ediyoruz” dedi.

Çam konuşmasının sonunda ise derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Çankırı’nın bin yıldır işgale uğramadığını dile getirerek konuşmasına başlayan Tarih Bölümü Başkanı Doç Dr. Ahmet Özcan, İstiklal Mücadelesine büyük katkı sağladığını dile getirdi.

“Burada farklı bir dünya var” diyen Özcan, “Belki de bu bin senelik değişmemezliğin ve dünyada gittikçe azalan bu tarz şehirleri bulmanın zorluğunu gidebileceğiniz bir yer” dedi.

Kazanılan savaşlarda cepheden daha çok cephe gerisindekilerin desteklerinin büyük önem arz ettiğini dile getirerek konuşmasına başlayan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Arı, “Dün Çankırı bu desteği cephe gerisinden verirken bugünde veriyor. Rektörümüz ve akademisyenlerimiz şuan askerimize destek olmak amacıyla üniversitemiz ve Çankırı adına sınır hattında” dedi.

“Bizim geçmişimizde en ufak bir leke yok” diyen Arı, “Büyük şan ve zaferle dolu bir geçmişe sahibiz” dedi.

“Tarihlerler zor kararlarla yazılır. Coğrafyalarda zor kararlar ve büyük bedeller ödenerek elde edilir. Bu millet zor zamanlarda zor kararlar aldı” diyen Arı, Barış Pınarı harekatının da böyle bir kararla alındığını ve orada büyük bir mücadelenin yürütüldüğünü aktardı.

“Bu millet dostunu da düşmanını da bilir” diyen Arı, “Dün Çanakkale’de İstiklal Mücadelesinde kimler karşımızdaysa, biz biliyoruz ki bugünde onlar karşımızda. Biz dostumuzu korur düşmanımızı da asla affetmeyiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Karatekin Üniversitesi Rektörü Hasan Ayrancı, konferansa görüntülü olarak katılarak, sempozyumun başarılı geçmesini diledi ve Barış Pınarı Harekatı ile Mehmetçiğin terör yuvalarını dağıttığını dile getirdi.

 

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.