“Fay hatlarının üzerine yapılaşmanın yapılmaması gerekir” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
10 Ekim 2019

“Fay hatlarının üzerine yapılaşmanın yapılmaması gerekir”

afad1 (2)İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurul toplantısı gerçekleştirildi. Senede 2 kez gerçekleştirilen İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurul toplantısının 2. dün Vali Hamdi Bilge Aktaş Başkanlığı’nda Defterdarlık toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Kurul üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Vali Hamdi Bilgi Aktaş, vatandaşların afedlere karşı mutlaka bilinçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yaşanan olumsuz durumlara karşı devletin de görevleri olduğunu dile getiren Vali Aktaş, “Dere yatakları var devletimizin en önemli görevi AFAD alanlarının belirlenip insanların buralarda yerleşmemesini sağlamak. İnsanları afadlara karşı biliçlendirmek afad merkezlerinin oluşturup buralardan afetle ilgili zararları azaltmak afet alanlarını rehabilite etmek gibi bir takım görevlerimiz var” dedi.

Hatalı yapılara izin verilmemesi gerektiğini de vurgulayan Vali Aktaş, “Son yaşanan afetlere baktığımızda ilimizde ve İstanbul’da depremler yaşandı. 5,8 lik bir depremde bir binanın camının bile kırılmaması gerekir ama hatalı yapılar deprem yönetmeliklerine uygun olmaması izin verilmemesi yada göz yumulması bu sonuçları doğuruyor” dedi.

Dere yataklarına asla imar izninin verilmemesi gerektiğini de söyleyen Vali Aktaş, “Dere yatakları vardır. Buralara imar izni bir şekilde veriliyor. Buralar belki 20-30 yılda bir sel gelen alanlardır. Bunlarda bilinir. Bu tür yerle yapılaşmalara izin vermemek gerekiyor. Dere kenarına yapı yapılmamasını hepimiz biliriz. Fay hatlarının üzerine yapılaşmanın yapılmaması gerekir” dedi. Vali Aktaş son olarak ise, “Bugünkü toplantımızda da bunlara yönelik afet olmadan önce bu toplantıları yapmak lazım ki afet zamanında neler yapılacağını bilmeliyiz. En başta bizlerin bilinçli olması gerekiyor. Toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Afetsiz günler diliyorum” dedi

Vali Aktaş’ın açılış konuşması sonrasında ise AFAD Müdürü Hasan Sait Korkutata, Çankırı AFET Müdahale Planı teşkilat şeması, İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nin görevleri, toplanma merkezleri ve barınma merkezleri hakkında genel bir bilgi verdi. Korkutata, ayrıca AFAD binasının bu sene ihale edileceğini, hizmete girmesi sonrasında modern ve tam donamlı bir şekilde hizmet vereceğini aktardı.

 

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.