Geri gönderme merkezinde olaylar çıktı » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
10 Ekim 2019

Geri gönderme merkezinde olaylar çıktı

afad1 (6)Çankırı’da İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bağlı Geri Gönderme Merkezinde olaylar çıktı.

Ülkeye yasadışı yollarla girerken güvenlik güçlerince yakalanan yabancı uyruklu kişilerin barındığı Çankırı Süleymanlı mevkiinde bulunan ve yeni hizmete giren Geri Gönderme Merkezinde olaylar çıktı.

Geri Gönderme Merkezinde kalan ve ülkelerine geri iade edilme süreçlerini bekleyen yaklaşık 250’e yakın kişi içeride bulunun eşya ve malzemeleri dağıtarak zarar verdi.

Yaşanan olaylar sonrasında Bölgeye çok sayıda Emniyet ve Jandarma kuvvetlerinin sevk edildi.

Koğuşlara girerek olaylara müdahale eden jandarma ekipleri merkeze hakim oldu.

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen koordinasyon kurulu toplantısı sonrası yaşanan olayla ilgili gazetecilere açıklamada bulundu.

Vali Aktaş, merkezde 300’den fazla kişinin sınır dışı edilmek üzere işlemlerinin sürdüğünü söyledi.

Vali Aktaş, “Geri Gönderme Merkezi’nde 300’den fazla memleketlerine gönderilmek için işlemlerinin yapılmasını bekleyen insanlar var. Bunların içinde fitneye kaçmış insanlarda var. Burada kalanların hepsi Avrupa’ya gitmek istiyor. Bu engellendiği için stresliler. Bazılarının ailesi de yanlarında değil. Tuttuklarını göndermişler buraya. Terör yanlıları da var bunların içinde. ‘Biz burada durmak istemiyoruz, memleketlerimize gönderin’ diyorlar. Bir grup bu düşüncedeki insan stresle biraz merkeze zarar vermişler. Güvenlik güçlerimiz emniyet ve jandarma ekiplerimiz zamanında müdahale edip olaylar büyümeden üstesinden gelindi. 1 kişi yaralandı, hayati tehlikesi yok. Olay çıkaranlar kamera kayıtlarında belirli. Onlar buradan başka yerlere gönderilecek. Şu anda ortalık sakin olumsuz bir durum yok.” dedi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.