Oturduğunuz yer depreme dayanıklı mı? » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
02 Ekim 2019

Oturduğunuz yer depreme dayanıklı mı?

çankırı1İstanbul’da meydana gelen 5,8 şiddetindeki deprem sonrasında tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de vatandaşlar aynı soruyu sordu: “Oturduğum yer depreme dayanıklı mı?, Yaşanacak bir felaket anında en yakın toplanma merkezi neresi”

İstanbul’da ve iki hafta önce Çerkeş ilçesinde meydana gelen depremler sonrasında ‘depreme ne kadar hazırlıklıyız?’ sorusunu soruyor vatandaşlar.

Son zamanlarda yaşanan olaylar sonrasında bir çok vatandaş Çankırı İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün ve belediyenin sitesine girerek en yakın toplanma merkezlerini öğrenmeye çalıştı. Çankırı Belediyesi’nin internet sitesinde bu konuda bir bilgi olmazken, Çankırı İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün sitesinde toplanma merkezleri ile ilgili görseller yer alıyor.

1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle Mart ayında basın mensupları ile bir araya gelerek Çankırı’daki fay hatları hakkında bilgi veren Çankırı İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hasan Sait Korkutata, Kuzey Anadolu fay hattının Çankırı’dan geçtiğini dile getirmişti. Korkut ata ayrıca  Çankırı’ya özgü Kızılırmak’dan girip Çerkeş’e kadar devam eden Dodurga fay hattı ve Tosya’dan gelip Ilgaz’a kadar giden Çankırı fay hatlarının da olduğunu aktarmıştı.

Oldukça riskli bir bölgede olan Çankırı’da vatandaşlar oturdukları binaların depreme ne kadar dayanıklı olduğunu merak ediyor. Hem konut fiyatlarının hem de kiraların çok yüksek olduğu ilimizde hem ev kiralamak isteyen hem de konut satın almak isteyen vatandaşlara bina deprem testi raporu veriliyor mu? İlgili kurumlar bu konuda bir çalışma yaparak mahalle ve sokaklardaki riskli yapıları belirledi mi? Bu konuda bir çalışma başlatıldı mı?

Konut sahipleri, gerekli yetkilere ve uzmanlıklara sahip olarak bina deprem testi gerçekleştirmek için hizmet vermekte olan firmalara bu testi yaptırabilir ve test raporunu alabilir.

Ev kiralamak veya konut satın almak isteyen vatandaşlarda mutlaka bu test raporunu isteyerek inceleyebilir.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.