“Yaşanabilir bir şehir için bisiklet kullanalım” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

“Yaşanabilir bir şehir için bisiklet kullanalım”

isiklet (10)16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında  dün şehir merkezinde bisiklet turu gerçekleştirildi.  Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen  “Otomobilsiz Kent Günü ve Bisiklet Turu” etkinliği 100. Yıl Kültür Merkezi önünden başladı.

Çankırı Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen programa 20’ye yakın bisikletli genç katıldı.

Gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Selim Boyraz, 1999 yılından buyana Avrupa’da, 2001 yılından buyana da ülkemizde Avrupa Hareketlilik Haftası ve Otomobilsiz Kent Gününün kutlandığını dile getirdi.

Avrupa Hareketlilik Haftası ve Otomobilsiz Kent Gününün amacına da değinen Boyraz, “Avrupa Hareketlilik Haftası kutlamaları ile toplu ulaşımın önemi, otomobilsiz yaşam, bisiklet kullanımının özendirilmesi, egzoz kirliliği ve gürültü kirliliği temaları öne çıkarılmaktadır. 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nın amacı daha temiz daha sağlıklı bir kent özlemini dile getirerek sürdürülebilir ulaşım modelleri oluşturulması, kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin, karbon salınımın ve gürültünün azaltılması, trafiğin kent merkezinde hafifletilmesi, kısa ve orta mesafe ulaşımının  daha rahat sağlanabilmesi için bisiklet kullanımının artırılması konularında kamuoyuna mesajlar vermektedir” dedi.

Bisiklet kullanımının özendirilmesi gerektiğini de vurgulayan Boyraz, “Şehrimizi daha yaşanabilir hale getirmek için yayalar ve bisikletliler için güvenli ulaşım güzergâhları sağlamalı, bisiklet kullanımını özendirmeliyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından bisikletin ulaşım aracı olarak kullanımının teşvik edilmesi ve kamuoyunda çevre bilincinin arttırılmasını sağlamak amacıyla belediyelerce planlanan bisiklet yolu projelerine destekler sağlanmaktadır. Bu kapsamda bisiklet yollarının kullanılabilir şekilde hayata geçirilmesi, kişilerin yürümeye ve bisiklet kullanmaya teşvik edilmesi önem arz etmektedir” dedi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.