İlimizde Ağustos ayında 238 konut satıldı » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
19 Eylül 2019

İlimizde Ağustos ayında 238 konut satıldı

çankırı1TÜİK Başkanlığı tarafından açıklanan 2019 yılı Ağustos ayı Konut Satış İstatistikleri hakkında TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı’da Ağustos ayında 238 konut satıldı.

Ağustos ayında Çankırı genelinde konut satışları 238 adet olarak açıklandı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %13,3 oranında  arttığı görüldü. Ağustos ayında Çankırı, en fazla konut satışının gerçekleştiği 67. il oldu.

Çankırı’da ipotekli konut satışları 79 adet olarak gerçekleşirken diğer satış türleri sonucu 159 konut el değiştirdi

Ağustos ayında Çankırı genelinde ipotekli konut satışları 79 adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının önceki yılın aynı ayına göre %229,2 oranında arttığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %33,2 olarak gerçekleşti. Çankırı, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 22. il oldu. İpotekli satılan konutların 25 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 54 tanesinin ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %14,5 oranında azalarak 159 adede geriledi. Ağustos ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %66,8 olarak hesaplandı.

Çankırı’da 91 konut ilk defa satılırken ikinci el konut satışında 147 konut el değiştirdi

Çankırı genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %9 oranında azalarak 91 oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %38,2 olarak açıklandı. Ülke genelinde Çankırı, ilk konut satış oranının en yüksek olduğu 48 il. oldu.

Çankırı genelinde ikinci el konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %33,6 artarak 147 adede yükseldi. Çankırı’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %61,8 olarak hesaplandı.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.