“Çankırı da böyle ahilik yârenlik anlayışı olduğu için çok şanslıyız” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

“Çankırı da böyle ahilik yârenlik anlayışı olduğu için çok şanslıyız”

32. Ahilik Haftası Yaran Kültürü kutlamaları dün gerçekleştirildi. Sabah namazına müteakip Büyük Cami’de vatandaşlara çorba ikram edildi. Program kapsamında Atatürk Anıtı’na Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı tarafından çelenk sunuldu. Kutlama programı da 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 32. Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü kutlamaları programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Günün önemi nedeniyle bir konuşma yapan Çankırı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Osman Karadeniz, “Dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimi olan Ahiliğin, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel hayatında önemli bir yeri bulunmaktadır” dedi.

“Ahilik; İşe saygıyı, çalışkanlığı, yardımlaşmayı ve haksızlığın cezalandırılmasını ilke olarak kabul eder” diyen Karadeniz, “Günlük hayatta hala kullandığımız pabucun dama atılması deyimi de Ahilik kültürünün günümüzdeki uzantısıdır. Esnafı kaliteli mal üretmeye teşvik eder ve yapılan üretimi sürekli olarak denetler. Dama atılan pabuç , standardın altındaki kalitesiz üründür ve bu ürünü yapan ustaya uygulanan cezalandırma işlemidir.

Bu yönüyle ahilik kurumunun, üretici-tüketici çıkar ilişkilerini, birbirleriyle sürtüşmeye düşmeyecek şekilde ayarladığını görürüz” dedi.

Karadeniz ayrıca, “Ahilik, kendi ticari çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmayan, yani müşterisine : “ben siftah ettim komşum daha siftah etmedi” diyerek, müşterisini komşusuna yönlendiren esnaf tipini oluşturan bir kurumdur” dedi.

“Ahilik; din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir” diyerek konuşmasına başlayan Belediye Başkan Vekili Mehmet Yavuz İnci, “Milli Birlik ve beraberliğimizin her zaman en büyük teminatlarından birisi olan ahilik kültürü, ticareti düzenleyen ve bu alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlar için önemli bir rehber niteliğindedir. Günümüzün yükselen değerlerinin önemli bir kısmının özünde ahiliğin temel ilkeleri yatmaktadır” dedi

“Ahilik; kardeşlik, birlik ve beraberlik, yaranlıkta dostluk demektir. Bunun en güzel örneklerini de Çankırı’da görmekteyiz” diyerek konuşmasına başlayan milletvekili M. Emin Akbaşoğlu, “Bu örnek kültür ve medeniyetin sancaktarı ve temsilcileriyiz” dedi.

“Ahilik ve yaranlık geleneği halen Çankırımız da yaşatılmaktadır” diyerek konuşmasına başlayan Milletvekili Salim Çivitcioğlu, “Küçük şehir olmamızın bize katkısıdır bu. İnşallah bu gelenek böyle devam edecektir. Küçük şehirlerde insanlar birbirlerini iyi tanırlar birbirleriyle ticaret yaparlar. Büyüyen ve gelişen dünyada markalaşma Çankırı’da da yer almaktadır. Bir ev ihtiyacımız anında bakkaldan istediğimiz kadar alır parasını sonra verirdik. Onlar bizim başımızın tacıdır çocukluğumuzun  güzel anılarıdır inşallah yaşatılmaya devam eder” dedi

“Ahilik ve yarenlik çok hoş bir anlam ifade ediyor” diyerek konuşmasına başlayan Vali Hamdi Bilge Aktaş ise, “Kardeşlik dostluk demek yarenlik. İnsan kendi kardeşini kendi seçemiyor ama dostunu arkadaşını kendi seçiyor. Çankırı da böyle ahilik yârenlik anlayışı olduğu için çok şanslıyız. Dostluk kardeşliğin tecelli ettiği yarenliğin ana unsuru ahlaktır. Bu kültürü sürdürdüğümüz ölçü de toplum içinde de huzura yansıyacağı da kesindir. Bu nedenle yarenliği sonuna kadar destekleyeceğiz. Günümüzün hayırlı olmasını temenni ediyor katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

6 asır boyunca ecdadın her din ve millete eşit bir şekilde hizmet ettiğini de aktaran Akbaşoğlu, “Aynı mana ve ruhu bugünde bizlerin hep beraber kardeş olarak yaranlık etmek suretiyle güçlü ve büyük Türkiye’nin öncülüğünde adil ve merhametli yeni bir dünya  düzenine kavuşturma sorumluluğumuzu bugün ve haftalar münasebetiyle hazırlanmamız anlamına gelir. Gençlerimizi de bu noktada yarınlara hep birlikte hazırlayacağız” dedi.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Mehmet gösterisi yapıldı. Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan şed kuşatma programını ardından ise yılın ahisine ödül verildi.

Bu sene 32. Kutlanan Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü kutlamalarında yılın ahisi olarak lokantacı esnaflarından Sefer Tekmen seçildi. Şed kuşanan Tekmen’e ödülünü Vali Hamdi Bilge Aktaş takdim etti.  Gerçekleştirilen programda ayrıca ilin kalfası seçilen Ahmet Deveci ve ilin çırağı seçilen Hüseyin Çiftçi’de ödülünü aldı.

ahilik (34) ahilik (3)

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.