Tasarım beceri atölyeleri geliyor » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

Tasarım beceri atölyeleri geliyor

eğitim11 (13)İlköğretim Haftası kutlama etkinliğine katılan Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Özgür Türk, yeni eğitim ve öğretim döneminde farklı çalışmaları hayata geçireceklerini dile getirdi.

2023 vizyonuna değinerek eğitim alanında yoğun bir çalışma gerçekleştirildiğini dile getiren Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Özgür Türk, “Geçtiğimiz eğitim ve öğretim yılında toplumun tüm tarafları ile yoğun bir çalışma yapılmış ve eğitimin uygulama süreçleri tamamlanmıştır. Akademik becerinin yanında sanatsal, sportif açıdan da başarılı olmaya önem vermektedir” dedi.

“Eğitim vizyonumuzun bileşenlerini uygulamaya taşımak üzere birçok çalışma yapılmaktadır” diyen Türk, “Bunlardan bazıları  bu yıl uygulamaya konulacak olan tasarım beceri atölyeleri, müze ve okul dışı öğrenme imkanları, okul profili değerlendirme, mesleki ve teknik eğitimde sektörde yapılan işbirliği çalışmalarıdır.

Tasarım beceri atölyeleriyle hedefimiz bir yandan öğrencilerin temel yaşam becerileri edinmeleri, diğer yandan da öğrendiklerini atölye çalışmalarıyla uygulamaya taşımalarıdır. Tasarım Beceri Atölyeleri kapsamında yapılacak eğitimler için okullarımızda derslik düzenlemeleri yapılmaya devam edilmektedir Bununla birlikte Eğitim Bilişim Ağında yer alan etkinlik planlarının okul içinde çeşitli dersliklerde uygulanması mümkündür. Öğretmenlerimizin bu eğitimlerde başarılı olmaları için desteklenmeleri gereklidir.

Müze ve Okul Dışı Öğrenme imkanları öğretim çalışmalarını daha geniş bir İmkân çerçevesinde sunmaya yöneliktir. Öğrencilerin öğrenmelerini derinleştirmeleri ve okul dışı Öğrenme imkânlarının kullanılması için Öğretmen eğitimleri yapılmakladır Her okulun, başta müzeler olmak üzere okul çevresinde yer alan ve öğrenme amaçlı kullanılabilecek ortamları kullanması teşvik edilmektedir. Bu konuda öğretmenlerin toplumca da desteklenmesi gereklidir. Bu yıl uygulamaya konulacak ara tatillerin de bu amaçla etkili bir şekilde kullanılması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Okul Profili Değerlendirme, okulları kendi gerçekliğinde anlamayı satmayacak etkili bir karar destek sistemi sağlayacaktır. Batı okullarımızın gerek kendilerinden gerekse çevrelerinden kaynaklanan imkânlar, emsallerine göre eksik katabilmektedir Okul Profili Değerlendirme çalışmasıyla okulların İmkân ve basan farkları ortadan kaldırılmaya ve tüm noktalarda, tüm çocuklarımıza eşit  imkânlar sunulmaya çalışılmaktadır. Yine Okul Profili Değerlendirme uygulamasıyla hangi okulun nasıl destekleneceğinin görüleceği etkili bir ‘karar destek sistemi oluşturulmaktadır” dedi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.