TYP’den temizlikçi ve güvenlikçi alınacak » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
16 Eylül 2019

TYP’den temizlikçi ve güvenlikçi alınacak

alim çaycı (1)Okulların temizliği ve güvenliği alanında

Toplum Yararına Program başvuruları başlıyor.

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün finanse ettiği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan Toplum Yararına Program Projesi için başvurular bugün itibariyle başlıyor. Başvurularda, geçen yıldan farklı olarak Aynı adreste oturanların toplam gelirinde aranan üst sınırda yapılan değişiklik dikkat çekiyor.

 

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü(İŞKUR) tarafından finanse edilen Toplum Yararına Programlar kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarımızda, İl genelinde 8 ay boyunca görev yapmak üzere 270 bayan temizlik ve 65 güvenlik görevlisi alımı için başvurular 16 Eylül Pazartesi tarihinden itibaren, 20 Eylül Cuma günü mesai bitimine kadar Merkez ilçede İl Müdürlüğü, ilçelerde ise belediyeler bünyesindeki İŞKUR hizmet noktalarına bizzat başvurarak; ya da iskur.gov.tr adresinden iş arayan girişi yapılarak gerçekleştirilebilecek.

Aynı Adreste Oturduğu Kişilerle Birlikte Toplam Geliri 3.031 Liranın Altında Olan Vatandaşlar Görev Alabilecek

 

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Çankırı İŞKUR İl Müdürü Alim Çaycı, “Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hayata geçirilen Toplum Yararına Programlar ile, işgücü piyasasında iki yönlü olarak, istihdamında zorluk çekilen işsizlerin istihdam hayatında kalması, iş disiplininden uzak kalmaması ve geçici gelir desteği elde etmesi sağlanırken, diğer yandan gereksinim duyulan alanlarda işgücü sağlanarak, toplumsal yarar elde ediliyor. Bir yıllık zaman dilimi içerisinde bir katılımcının en fazla 9 ay görev alabildiği bu programlardan azami fayda ve adalet sağlanması hedefiyle yönetmelik gereğince, aynı zamanda başlayan programlarda aynı hane halkından en fazla bir kişi faydalandırılıyor. Programlarda yer almak için Adrese dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların gelir getirici bir işte çalışmaları sonucu elde ettikleri toplam gelirin ise net asgari ücretin bir buçuk katından (3.031 lira 35 kuruştan) az olması şartı aranıyor. 35 yaş üstü başvuranların yeterli olması durumunda, dezavantajlı gruplara öncelik sağlama prensibi ile bu yaş sınırı altındaki başvurular, asil olarak değerlendirilemiyor.

7 Ekim itibariyle çalışma başlıyor

 

Temizlik görevlileri için ilan edilecek tarihlerde yapılacak noter kuraları, 23 Eylül Pazartesi günü saat 9’da ise Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nde güvenlik görevlileri için gerçekleştirilecek mülakat ile çalışmaya hak kazananların belirlenmesinin ardından; 7 Ekim Pazartesi günü projede işbaşı yapılacak. 8 ay 24 gün sürecek proje süresince çalışanların ücret, prim giderleri ve vergileri tamamen İŞKUR tarafından finanse ediliyor.

 

Temizlik görevlisi mesleğinde çalışan bayanların yüzde sekseni noter kurası ile belirlenirken, yüzde yirmilik kontenjanda ise şehit ve gazi yakınlarına hak tanınıyor. Başvuru süresi içerisinde bu durumu gösteren belge ile Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne başvuran vatandaşlarımız bu kontenjan hakkını kullanarak programda görev alabiliyor” dedi.

Çaycı ayrıca, “Toplum Yararına Programlar ile özellikle özel sektörde daimi bir işe yerleşmekte güçlük çeken iş arayanlarımıza geçici gelir desteği sağlıyoruz. 35 yaş üstü ve belirli bir meslek sahibi olmayan vatandaşlarımız öncelikte olmak üzere, katılımcıların bu şekilde istihdam hayatında kalmaları sağlanırken diğer bir yandan da toplumsal yarar elde ettiğimiz birçok görev yerine getirilmiş oluyor. Geçtiğimiz yıl 2.611, bu yıl ise ağustos ayı sonu itibariyle 1.753 vatandaşımız, İlimiz genelinde bu programlarda görev aldı. Toplum Yararına Programlar; bu şekilde hem hane halkına, hem de tüm İlimize ciddi bir ekonomik katkı sağlıyor.” Açıklamalarında bulundu.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.