Üst üste gelen depremler vatandaşları korkuttu » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
16 Eylül 2019

Üst üste gelen depremler vatandaşları korkuttu

deprem (2)Çerkeş ilçesi üst üste 4.7 ve 4.8 ve 4,3 büyüklüklerindeki depremlerle sallandı. Korkutan sarsıntılar, Ankara’da da hissedildi. Cumartesi günü sabah saatlerinde meydana gelen deprem vatandaşları sokaklara döktü.

Çerkeş ilçesinde sabah saat 09:00 sıralarında 3 dakika arayla peş peşe iki deprem  ve saat 14:45 de 4,3 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Merkez üssü Çerkeş ilçesi olan depremlerin Ankara’da da hissedildiği öğrenildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Vali Hamdi Bilge Akbaş can ve mal kaybı olmadığını açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Çerkeş ilçesinde 4,7, 4,8 ve 4,3 büyüklüğünde üç deprem meydana geldi. Çerkeş ilçesinde saat 09.00’da 4,7 büyüklüğünde, 09.03’te de 4,8 büyüklüğünde yer sarsıntıları oluştu. Öğlenden sonra meydana gelen deprem ise 4,3 şiddetinde oldu.. İlk depremin 13,66 kilometre, ikinci depremin ise 4,13 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

Kandilli ise depremin büyüklüğünü 4,9 ve 5,1 olarak revize etti.

Çerkeş ilçesinde art arda meydana gelen depremler nedeniyle özellikle eski binalarda sıva dökülmesi, baca yıkılması gibi hasarlar meydana geldi. Belediye ekipleri, hasar oluşan evlerin çevresinde önlem aldı. Deprem sırasında bazı marketlerde raflardaki ürünler de yere döküldü. İlçe merkezinde ve köylerde hasar tespit çalışması başlatıldı.

Vali Hamdi Bilge Aktaş, kentte meydana gelen 4,7 ve 4,8 büyüklüğünde depremlerle ilgili şu ana kadar kendilerine ulaşan bir olumsuzluk bulunmadığını bildirdi.

Gazetecilere açıklama yapan Vali Aktaş,  iki ayrı depremde can ve mal kaybının yaşanmadığını kaydederek, “Köylerimizde zarar gören binalarımız oldu ama herhangi binamızda ciddi bir hasar söz konusu değil. Türkiye’miz genel olarak deprem kuşağında bir ülke olduğu için zaman zaman depremler yaşıyoruz. İlimizde de sarsıntılar oluyor. Halkımızdan da herhangi bir şekilde panik olmaması, günlük hayatlarına devam etmelerini rica ediyorum” diye konuştu.
Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, depremlerle ilgili kriz masası oluşturduklarını belirterek, “Depremden sonra tüm Çerkeş’i kontrol ettik. Zabıtalar tek tek sokaklarımızı gezdiler. Vatandaşlardan gelen ihbarları değerlendirdik. Köylerimizle telefonla irtibat haline geçtik. Vatandaşlarımızın panik hali sükunete dönüştü. İnsanlar dışarıda baya panikledi.
Şu an vatandaşlarımız evlerine döndüler. İlçemizde herhangi bir yaralanma söz konusu değil.
Ufak tefek hasarlar var. Metruk evlerde baca yıkılması, sıva dökülmeleri gibi hasarlar var.
Su ve elektrik kesintisi gibi ciddi olumsuzluklar tespit edilmedi. Vatandaşlarımız normal yaşantılarına devam ediyor” dedi.
Sopacı, 1944’te büyük bir deprem tecrübeleri olduğunu hatırlatarak, “7.2 gibi bir depremde Çerkeş’in birçok yaşam alanı binaları yerle bir olmuştu, ciddi ölümler olmuştu. Allah’ım böyle kötü günleri ilçemize bir daha yaşatmasın” diye konuştu
Çerkeş Kaymakamı Zikri Şahin de depremde herhangi bir can kaybı olmadığını açıkladı.

Sabah saatlerinde meydana gelen 2 depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar olurken öğlenden sonra saat 14:45’de 4,3 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi.

 

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.