‘Kurbanını paylaş, komşunla yaklaş’ » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
11 Temmuz 2019

‘Kurbanını paylaş, komşunla yaklaş’

müftülük (4)Çankırı İl Müftülüğü tarafından organize edilen ‘Vekaletle kurban kesimi’ programı 7 Temmuz 2019 tarihinde 100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan İl Müftüsü Bürhan Keleş, keçen sene 934 vekalet kurbanının olduğunu dile getirdi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurul Uzmanı Davut Kaya’nın da katılımı ile Vekaletle kurban kesimi programı 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. İl Müftüsü Bürhan Keleş ve müftülük personelinin katıldığı program Kur’an Tilaveti ile başladı.
‘Kurbanını paylaş, komşunla yaklaş’ sloganı altında gerçekleştirilen Vekaletle kurban kesimi programının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Müftüsü Bürhan Keleş, geçen sene 934 vekalet kurbanının olduğunu dile getirdi.
Vekaletle kurban kesimi konusuna değinerek konuşmasına başlayan İl Müftüsü Bürhan Keleş, “Geçen sene ciddi manada büyük bir rakama ulaşıldı. Geçen sene 115 ülkede bu hizmet verildi, bu sene 145 ülkede organize yapılacak. Dünya nüfusu Türkiye’ye dua ediyor. Tür milletinin dini hizmetleri, cömertliğinden dolayı teşekkür ediyor. Dünya ülkelerin de en fazla yardım yapan ülke Türkiye. Tüm İslam ülkelerine elini uzatan tek ülke Türkiye” dedi
“Vekalet kurban sayısının artıralım” diyen Keleş, “Geçmiş dönemlerde ilçelerde dahil 300 vekaletle kurbanımız varken, geçen sene hep beraber bu sayı 934’e çıkarttık. Geçen senenin üstüne çıkacak şekilde hep birlikte çalışalım ve vatandaşlarımızı yönlendirelim” dedi.
Yaz Kur’an kursları konusuna da değinen Keleş, kursların devam ettiğini de belirterek, “Yaz Kur’an kursları bir fırsat. Önümüze gelen öğrenciyi sonuna kadar camide tutmayı, yaz Kur’an kurslarında çocuklarla birlikte olmanın yollarını aramamız lazım. Eğer bizden kaynaklanan bir hatadan dolayı çocuklar kurstan uzaklaşırsa bu büyük bir vebal olur diye düşünüyorum.
Geçen sene camilerimize Türkiye çapında 2 milyon 400 bin civarında çocuğumuz geldi. 17 milyon öğrenciden 2 milyonu bize geliyor, 15 milyonu dışarıda. Dolayısıyla yaz Kur’an kursuna gelen çocuklar 8-9 haftalık eğitimleri ile dini hayatı şekilleniyor ve hayatı boyunca kıldığı namazlarda sizlerin öğrettiği süre ve duaları okuyor. Buna göre çocuklarımıza büyük önem verelim” dedi.
15 Temmuz’un yaklaştığını da aktaran Keleş, bu konuda çocuklara 15 Temmuz bilincinin verilmesini istedi.
İl Müftüsü Keleş’in konuşması sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurul Uzmanı Davut Kaya, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı’nın çalışmaları ile vekaletle kurban kesimi konusunda bilgiler verdi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.