“Çiftçimiz kazanırsa ülkemiz kazanır” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
20 Haziran 2019

“Çiftçimiz kazanırsa ülkemiz kazanır”

tarım (12)Son günlerde yaşanan sel felaketleri nedeniyle Çankırı Ziraat Odası başkanlığı ilgili kurumlarında katılımı ile geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirildi.
Gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, “Tarım demek gıda güvencesi demektir. Gıda güvencemizi sağlamak için çiftçilerimizi desteklemek zorundayız” dedi.

Son günlerde yaşanan afetleri çiftçiyi çok zor durumda bıraktığını da aktaran Gamzeli, “Hasar tespit raporlarımız tamamlandıktan sonra odamız olarak konuyu ve çiftçimizin mağduriyetini, bakanlığımıza ve tüm yetkili mercilere ileteceğiz” diyen Gamzeli, “İlimizin acilen afat kapsamına alınıp, devletimiz tarafından yaralarımızın sarılması gerekmektedir
Yaklaşık 5 yıldır Kuraklıkla mücadele ediyoruz. Buna bağlı olarak borç ertelemesinde bulunuyoruz. Yaşanan dolu ve sel felaketiyle Çiftçimiz belini doğrultamayacak hale gelmiştir” dedi.
Oda olarak taleplerini de dile getiren Gamzeli, “Üreticilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından, üreticilerimizin Ziraat Bankası, özel bankalar, tarım kredi kooperatifleri, Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları faizsiz olarak ertelenmeli,
Çiftçilerimizin olmazsa olmazı Mazot, tohum, gübre ilaç gibi girdiler hibe olarak verilmeli, bir sonraki üretim dönemi için ihtiyaç duydukları finansmanın sağlanması Gerekmektedir.
Böylece Çiftçimize bir nefes aldırılmalıdır. Bunu yetkililerden talep ediyoruz” dedi.
“Çiftçilerimiz Tüm zorluklara rağmen tarlasından, bağından, bahçesinden, ahırından, ağılından kopmayı düşünmüyor” diyen Gamzeli, “Tarım demek gıda güvencesi demektir. Gıda güvencemizi sağlamak için çiftçilerimizi desteklemek zorundayız
Bu bereketli topraklarda üretmek boynumuzun borcu. Çiftçilerimiz bunun bilinciyle üretiyor. Bizlerin de çiftçilerimizin bu önemli görevi yerine getirirken yaşadığı zorlukların bilincinde olmamız gerekiyor.
Üretimin devam etmesi için çiftçilerimizin yeterli gelir elde etmesi önemlidir. Bunu sağlamak için sektörün başlıca sorunlarının çözüme kavuşturulması gerekmektedir.
Unutmayalım, çiftçimiz kazanırsa ülkemiz kazanır” dedi.
Çankırı Ziraat Odası’nın çalışmalarına da değinen Gamzeli, “Çankırı Ziraat Odası Başkanlığımızın ev sahipliğinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz , Halk Eğitim Müdürlüğümüz ve Çankırı Ziraat Odamız işbirliği ile ‘Biçerdöver operatörü yetiştiriciliği Kursu ve Tıbbi Aromatik Yetiştiriciliği Kursu’ açıyoruz.
Budan sonra günlerde üyelerimizden gelen talep doğrultusunda odamız tarafından bu tür kursları dönem dönem açacağız,
Konferans Salonumuzda Çiftçi eğitimlerimiz devam edecek,
Çiftçimizi bilgilendirmek Bilinçlendirmek adına her türlü faaliyetlerimiz devam edecek” dedi

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.