Mangala turnuvası yapıldı » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
13 Haziran 2019

Mangala turnuvası yapıldı

mangala (1)Çankırı’da ilk kez düzenlenen zeka oyunları mangala turnuvası 93 öğrenci 54 öğretmenin katılımı ile dün Yunus AVM’de gerçekleştirildi.
Geleneksel Türk zeka oyunu olan mangala turnuvası dün Yunus AVM’de gerçekleştirildi. Turnuva öncesi oyun hakkında kısa bir bilgi veren Teknik Komite sorumlusu Mehmet Gümüş, “Dört bin yıllık derin bir tarihi geçmişe sahip olan geleneksel Türk zekâ ve strateji oyunu mangalanın, kültürümüzde yer aldığı, yapılan tarihi araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Türk satrancı olarak da adlandırılan, atalarımızdan miras mangala oyunu, her yaştan insanın zevkle oynayabileceği bir oyundur. Unutulmaya yüz tutan bu oyun, yapılan çalışmalarla yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Biz de Çankırı’da gerçekleştirmiş olduğumuz bu etkinlikle, oyunumuzun yaygınlaştırılmasına destek olmak amacındayız” dedi.
Turnuvaya toplam 93 öğrencinin katıldığını da aktaran Gümüş, “Turnuvamız 4 farklı kategoride gerçekleştirilmektedir. Okullarımızda yapılan ön elemeler sonucunda, mangala turnuvamıza, ilimizdeki 30 ilkokul, 39 ortaokul ve 24 lisede öğrenim gören toplam 93öğrencimiz katılmaktadır. Turnuvamızın öğretmenler kategorisinde ise 54 öğretmenimiz yer almaktadır” dedi.
Turnuvaya katılan tüm yarışmacılara belge verileceğini de aktaran Gümüş, “Turnuvamız eleme usulü ile yapılacaktır. Yaptığı maçı kazanan katılımcı bir üst tura geçerek maçlarına devam edecek, maçı kaybeden katılımcı elenecektir. Turnuva sonucunda her dört kategoride ilk dört dereceye girecekler madalya ve çeşitli zeka oyunlarıyla ödüllendirileceklerdir. Ayrıca turnuvamıza dahil olan tüm katılımcılarımız katılım belgesi alacaklardır” dedi

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.