“Yabancı Değil Bizden Biri” projesi tanıtıldı » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

“Yabancı Değil Bizden Biri” projesi tanıtıldı

şehit erdem (1)Çankırı Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen “Yabancı Değil Bizden Biri” proje tanıtım programı düzenlendi.
Proje tanıtımını Çankırı Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Fatih Kartal yaptı.
Çankırı Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’ün yaptığı konuşmada, “Göçü idare edemezsiniz. O göç sizi alır belli bir merhalede göçürür, Türkiye’nin değil dünyanın dört bir yanında insan olma şerefine ermek ayrı bir erdemliktir dili dini rengi milliyet farklı olabilir Mevla yaratmış insanoğlunu hatta kendi özelliğinde dünya coğrafyasında yaşayan tüm canlılara bu kainat bu dünya yetiyor da maalesef insanoğluna herhalde yetmiyor ki biz sürekli milletler olarak bazı çıkarlar peşinde koşup insan olma vasfımızı herhalde ikinci plana itiyoruz.
Okuduğu bir hikayeden bahseden Öztürk, “Yardımlaşma gibi sevgi gibi saygı gibi bu kavramları ötelemek aslında kendimizi ertelemektir küçük bir hikayecik okumuştum. Bir ahşap bina yapıldığında, ahşap ustası çiviyi çaktığında içeride bir kertenkelenin ayağına çivi isabet ediyor. Aradan yıllar geçiyor, binayı tekrar onlar aldığında kertenkelenin ayağının hareketsiz kaldığını ama bu canlıların hayatını idam ettirdiğini görüyorlar. Kertenkelenin halatını nasıl idam ettirdiğini araştırdıklarında diğer kertenkelelerin onun hayatta kalması için ona yiyecek malzemesi taşıdığını ortaya çıkarıyorlar. Hayvanlarda bile birbirlerini koruma ve kollama aşk sevgi muhabbet yaşama saygı varken, insanoğlunda akıl nimeti bunu üst sıralara taşımalıdır” dedi
Çankırı’da bin 315 tane göçmen öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğünü de belirten Öztürk, “Bu çocuklar bizim öğrencilerimiz. Eğitim-öğretim faaliyeti içerisinde yer alıyorlar. Dolayısıyla bizden aldıkları var öğrendikleri var. Bizim kültürümüze katkıları var. Coğrafya olarak baktığımızda aynı coğrafyadayız.
Bu coğrafyalar bizim. Aynı kültürün aynı kadim medeniyetin geçmişini oluşturuyor. Dolayısıyla evlatlar bizim evlatlarımız, bizim çocuklarımız. Onların evlatları bizim kutsallarımız ve manevi mihenk taşlarımız. Köklerimiz bu coğrafyalarda medfunlar, bunları çok iyi bilmemiz gerekiyor. Dolayısıyla bu bir projeden öte bir kardeşlik çalışmasıydı. Ev ziyaretlerinde büyük bir lezzet duyduk. Onlarında yaşam alanlarını gördük. Bir de hep şunu düşünmüşümdür; ben zorluk ve kıtlık görmüş bir insan değilim evimin çatısı her zaman oldu, sobam her zaman yandı, açlık ihtiyacım hiçbir zaman olmadı, can ve mal güvenliği hiçbir zaman tehlikede olmadı. Bunlar olsaydı acaba ben kimin kapısını çalardım. Kıymetli hocam değerli başkanım ben bunu hep sorgulamışımdır. Biz misafirperver bir milletiz ve misafirleri baş tacı eden bir milletiz. Ben eminim ki; şu an bu coğrafyalarda kapısını çalabileceğimiz bir yer şu an mevcuttur. Afganistan olsun Suriye olsun İran Irak olsun ki Kuzey Afrika ülkeleri de dahil olmak üzere birçok kapı. Bundan önceki coğrafyanın haritasında baktığımız zaman, bu topraklarda ecdadım kaç yıl hüküm sürdüğünü çok net bir şekilde görebiliriz” şeklinde konuştu.
Programda söz alan Iraklı öğrenci Ayşe Nebi Adil Duygu ve düşüncelerini belirten konuşmada, “5 yıldır Çankırı’dayım burada olduğum için çok mutluyum, kendimi burada ne yabancı gibi hissettim nede farklı, yani buraya geldiğimden beri çok mutluyum.” dedi.
Adil’in konuşmasından sonra söz alan Afganistanlı öğrenci Hüsnia Safi, “Hayalimde bile böyle bir okula gidebilmek yoktu. Savaş yüzünden ülkemizi terk etmek zorunda kaldık ve bu yüzden Türkiye’ye geldik, Yani bu okulda müdürüm, öğretmenlerim, en çok Müdür Yardımcısı Fatih Kartal hocam çok yardımcı oldular, her şeyden ve herkesten çok memnunum, ben ve ailem cuma günü Kanada’ya gideceğim ama bu okulu ve burayı çok özleyeceğim, herkesi bu okulu ve bu okulun öğrencilerini çok seviyorum” diyen Safi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın savaştan kaçan sivilleri ülkeye alarak onlara kol kanat germesinden dolayı çok sevdiğini ve teşekkür ettiğini belirtti.
Safi’nin konuşmasının ardından Söz alan Çankırı Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Tansel Yılmaz, “Bu proje kapsamında bize emek veren Milli Eğitim Müdürüm, ARGE Ekibim, belediyeden ve üniversiteden ekipler hepsi yanımızdalar şu anda teşekkür ediyorum. Dün şöyle bir olay yaşadık ayrıca, çok mutlu oldum. Her sabah yabancı kızlarım, yabancı diyorum ama projenin adına yabancı değil bizden biri onun için koyduk. Bu benim için büyük bir mutluluk. Yaklaşık 3 yıldır yabancı öğrencilerimizle bir takım güzellikler, sıkıntılar yaşadık. Oradan yola çıkarak bu projeye başladık ve biz bunun semeresini gerçekten gördük. Biraz sonra aşağı indiğimizde kültürlerinin tanıtıldığı masalar göreceksiniz hepsi masalarının başında olacaklar. O kültürü bize tanıtacaklar. Yine Türk köşemiz olacak. Orada da Yaren ekibimiz ve Yaren havalarıyla tanıtımı yapılacak. Ben bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerine son verdi.
Ardından okul bahçesinde devam eden programda Yaren’de ocağın nasıl yakıldığı Yaren tarihi, Yaren tertip düzeni ve Yaren’in ne olduğuna dair bilgiler verildi mahalli oyunlar oynandı ardından yabancı öğrencilerin kültürlerine ait olan yemekler ve yöresel kıyafetlerin tanıtılmasıyla program sona erdi.
Programa Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Çankırı Karatekin Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Sarıca, Karatekin Üniversitesi Strateji Daire Başkanı Sait Alkan, Karatekin Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Yılmaz, Çankırı Belediyesi Özel Kalem Müdürü Fatih Atıcı, okul müdürleri öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.