ULUSLARARASI İLİŞKİLER NEDİR, BU BÖLÜMÜN AMACI NE? BU BÖLÜMÜ BİTİRENLER NE OLUYOR ? BİZE NE KATKI SAĞLIYOR? » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

ULUSLARARASI İLİŞKİLER NEDİR, BU BÖLÜMÜN AMACI NE? BU BÖLÜMÜ BİTİRENLER NE OLUYOR ? BİZE NE KATKI SAĞLIYOR?

Dilek Şule Şahiner-
Çankırı Karatekin Üniversitesi
Uluslararası İlişkiler

Uluslararası ilişkiler bölümü siyaset, devletlerin birbirleriyle ilişkileri, devletin alt birimleri olabilecek örgütler, bunların hukuksal boyutları üzerine çalışmalar, araştırmalar yapan bir programdır. Uluslararası ilişkiler bölümü siyaset bilimi merkezli doğmuş ve farklı disiplinlerle birleşerek kendini oluşturmuştur. Bu bilgiler ışığında doğru dış politikalar oluşturmak, dış siyaseti anlamak odaklı bir programdır.
KİMLER ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜNDE OKUMALI ?
Uluslararası ilişkiler bölümünü okuyacak kişiler siyasete ve siyasi tarihe, ekonomiye, ülkelerin iç ve dış politikalarına, hukuk kurallarına hem meraklı hem de bunlara yatkın bireyler olmalıdır. Durumları yorumlayacak analitik beceriye, siyasi yorumlama gücüne, olayların ekonomik ve siyasi yanlarını birbirleri ile bir sistem içinde düşünebilecek sistematik düşünme becerisine, hukuk kurallarına ve tarihe açık, dillere hakimiyetin önemli olduğu da göz önünde bulundurulursa dil öğrenme becerisi ve merakı yüksek sahip kişilerin okuyabileceği bir bölümdür.
BU BÖLÜMÜ BİTİREN BİREYLERİ HANGİ İŞLER BEKLİYOR?
Genelde bölümü okurken bile sık sık bu sorunun cevabını ve bu bölümü bitirince ne oluyorsun yani diyenlere uzunca bir açıklama yapmak zorunda kalırız .Bölümü bitirince diğer bölümlerdeki gibi şucu bucu olamıyorsunuz yöneldiğiniz ve kendinizi nasıl geliştirdiğinizle ilgili mesleklere bağlı oluyor.Bunun yanı sıra bölümün iş imkânları oldukça geniştir. Hem kamuda hem de özel sektörde geniş iş imkanı sağlayan bir bölümdür.
Bu bölümün mezunu olarak başta Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere, bakanlıklar, müsteşarlıklar, Kamu iktisadi teşebbüsleri, Kalkınma ajansları gibi devlet kurumlarında Uzmanlık-müfettişlik, Kaymakamlık, Meslek memurluğu gibi görevlerde çalışma imkânına sahipsiniz. Fakat bu kadrolarda çalışmak için KPSS’nin ilgili alan türlerinden iyi puanlar almak ve Kurumların ayrıca açacakları sınavlardan başarılı sonuçlar almak zorundasınız. Bunun yanında özel sektörde de iş bulma imkanlarınız bulunmaktadır. Şirketlerin genelde dış ticaret olmak üzere üst düzey kademelerinde iş bulabilmeniz mümkündür. Ancak devlet kurumlarına girişteki gibi bir sınav sistemi olmasa da şirket yöneticileri tarafından yapılan mülakatlardan başarı ile çıkmanız gerekmektedir.
Bir diğer iş alanı, Türkiye ve dünyada faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, uluslararası örgütler gibi devlet dışı kurumlarda da ilgili konularda uzmanlık-danışmanlık gibi konularda görev yapabilirsiniz. Okuyacağınız üzere meslek sayısı fazla fakat hepsinin kendine özgü eleme sistemleri vardır.
Mezunlar, açılan sınavlarda başarı gösterirlerse, diplomasi alanında çeşitli unvanlarla görev alırlar. Mezunlar ayrıca, kamu ve özel sektör kuruluşlarında, siyasi partilerde, sivil toplum örgütlerinde, kamuoyu araştırma şirketlerinde, medyada ve BM, Avrupa Birliği gibi uluslararası örgütlerde çalışabilirler ve farklı kademelerde yönetici olarak da görev yapabilirler. Yerel ve uluslararası bankalarda ticari işlemler yürütürler.
BÖLÜMÜN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI
Uluslararası ilişkiler bölümü birçok bölümden farklı olarak size farklı kazanımlar sağlayacağı için ve eğer severek, isteyerek okuyorsanız derslerin içeriği oldukça ilgi çekici olacağı için keyifle okunacak bir bölüm. Bununla beraber İİBF bölümlerinden farklı alanlara yönelebilecek olmakla birlikte aynı bölümlerin yönelebileceği alanlara da yönelebileceği için avantaj sahibi bir bölüm diyebiliriz.
Bölümün dezavantajlarından biri avantaj ile aynı özelliklere sahip; birçok alanla ortak iş alanına sahip olmak rekabet edilecek insan sayısını artıracağı için uluslararası oldukça çaba gerektiren bir bölüme dönüşüyor. Bir yandan da bölüm yöneleceğiniz alanı tam manasıyla belirlemezseniz içinde kaybolacağınız bir bölüme dönüşecektir. Uluslararası ilişkiler bölümü klasik insanlar sorduğunda anlatması karışık bir bölüm olması sebebiyle de dezavantaj sahibi diyebiliriz. Ne iş yapacaksın sen soruları oldukça can sıkıcı bir hal alacaktır bir süreden sonra.
BU BÖLÜM İÇİN DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN ŞEYLER
En başında dil öğrenme gelir İngilizce hali hazırda dururken ek birkaç dil eklememiz gerekir kendimize çünkü artık birçok işte bölümde İngilizce şart uluslararası denilince de tek başına İngilizce yeterli kalmıyor . Tarih ve siyasete ilgili olmanızda cabası. Biran önce özel sektör mü devlet mi hangi işte çalışmak istediğinizi belirleyip o işe uygun kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu bölümü okurken erasmus , yaz stajı gibi imkanlar kendinizi geliştirmede büyük rol oynuyor.
VE SONUÇ
Kendinizi geliştirdiğinizde belki hayal bile edemeyeceğiniz üst makamlar mevkilerde yer alabilirsiniz dünyaya kendinizi duyurabilirsiniz lakin bu bölümü sadece okumak için okuduğunuzda ve kendinize bir şey katmadığınızda sadece bir üniversite bitirmiş dil öğrenememiş ve büyük ihtimalle işsiz veya bölümünüzle alakası olmayan işlerde çalışan bireyler olarak yaşayacaksınız.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.