“Engelleri Sevgiyle Aşalım, Hayatı Birlikte Paylaşım” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

“Engelleri Sevgiyle Aşalım, Hayatı Birlikte Paylaşım”

eldivan (7)13-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından iftar programı düzenlendi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Eldivan Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen iftar programına Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi parti ve stk temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Gerçekleştirilen programda Eldivan Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan çocuklar tarafından Seymen ve yöresel halk oyunları, solo gösterisi ile Karagöz Hacıvat gösterisi sergilendi. Çocukların sergilemiş olduğu bir birinden güzel oyunlar gelen konuklar tarafından büyük alkış aldı.
İftar programın bir konuşma yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, dünyada 500 milyona yakın engelli insanın olduğunu ve engellilerin %80’inin düşük gelirli ülkelerde yaşadığını ifade etti.
“Engelleri Sevgiyle Aşalım, Hayatı Birlikte Paylaşım” diyen Yıldırım, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak engellilerin topluma kazandırılmaları ve engelsiz bir yaşam sürmeleri için çalışmaktayız” dedi.
“Çankırı ilinde engelli vatandaşlarımıza Bakanlığımızın önceliğinde birçok hizmet sunmaktayız” diyen Yıldırım, “Müdürlüğümüze bağlı iki bakım ve rehabilitasyon merkezimiz ile engellilerin bakımını sağlamaktayız. 13 yaş ve üzeri zihinsel engellilere yönelik 165 kapasite ile yatılı bakım hizmeti veren Şabanözü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimiz Türkiye’de bulunan rehabilitasyon merkezleri arasında 5. sırada yer almaktadır. Eldivan Zihinsel Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimiz 80 kapasite ile 6 yaş ve üzeri engellilere yatılı bakım hizmeti vermektedir. Bunun yanında engelli bireylerin evlerde küçük gruplar halinde yaşamlarını sürdürmeleri için oluşturulan ve Eldivan Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin ek ünitesi olarak yatılı bakım hizmeti sunan 2 umut evimiz bulunmaktadır” dedi.
“Engellilerin ev ortamında bakımının sağlanması amacıyla evde bakım hizmeti verilmektedir” diyen Yıldırım, “Bu kapsamda 2019 yılı nisan ayı itibariyle 944 kişiye engelli evde bakım hizmeti karşılığında bakım ücreti ödenmektedir.
Aynı zamanda engellilerimizin Şehir içi yolcu otobüsleri, Şehirlerarası yolcu otobüsleri, Türk Hava Yolları, Müze girişleri gibi hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabilmesi için engelli bireylere engelli kimlik kartı hizmeti verilmektedir. Şuan da ilimizde 1005 kişi bu hizmetten aktif olarak yararlanmaktadır”
Çankırı’da engelsiz yaşam Merkezi konusunda çalışmalara başlanıldığını dile getiren Yıldırım, engelli bireylerin istihdamı konusuna değinerek, “Bakanlığımızın önceliğinde %40 ve üzeri engel oranına sahip, en az ilkokul mezunu ve 18 yaşını tamamlamış engellilerin E-Kpss ile devlet memuru olarak atamaları gerçekleştirilmektedir. Engelli bireylerin başvuru işlemleri Müdürlüğümüzce yürütülmektedir” dedi.
Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu oluşturulduğunu da aktaran Yıldırım, “Bu komisyon marifetiyle 2019 mayıs ayı itibariyle Çankırı il merkezi ve ilçeleri olmak üzere kamu binalarının denetimi tamamlanmıştır” dedi.
Yıldırım son olarak ise otizim konusuna dikkat çekerek, “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı” hazırlanmıştır. Bu kapsamda Müdürlüğümüz koordinasyonunda paydaş bakanlıklarımızın il bazındaki İl müdürlükleri ile “Otizm Eylem Planı ve Değerlendirme Kurulu” kurulmuştur. İlimizde bulunan otizmli aileler tespit edilmiş ve ziyaretler gerçekleştirilmiştir” dedi

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.