“Su kaynaklarımızı verimli kullanmalıyız” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
17 Mayıs 2019

“Su kaynaklarımızı verimli kullanmalıyız”

su (6)Çankırı İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu (Batı Karadeniz, Kızılırmak Havzaları) Mayıs ayı toplantısı gerçekleştirildi.
Çankırı DSİ 52. Bölge Müdürlüğünce İl Su yönetimi Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Yardımcısı Vekili Mustafa Emre Kılıç başkanlığında dün gerçekleştirildi. Toplantıya ilçe belediye başkanları ve kaymakamları ile ilgili kurum müdürleri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan DSİ 52. Şube Müdürü Murat Bingöl, Devlet Su İşleri’nin Çankırı’da büyük çalışmalara imza attığını dile getirdi.
Çankırı’da yapılan çalışmalara da değinen Bingöl, “Çankırı’da şuan 3 büyük çalışmamız var. Koyunbaba sulaması, Tımarlı sulaması çalışmaları devam ediyor. Çankırı merkez Dereçatı gölet çalışmaları da sürüyor ve bu yıl inşallah bitecektir” dedi.
İl genelinde bir çok gölet ve taşkın koruma çalışmalarının devam ettiğini de aktaran Bingöl, “Bunu övünerek belirtebilirim. Türkiye’nin parasal harcama, sulama ve tarıma kazandırma yönünden Türkiye’de 5. İliz. Çankırı bu manada çok şanslı bir il. Bir çok kurumda işler durmasına rağmen bugün Çankırı’da 5 tane yapım işi devam etmektedir. Bu nedenle Çankırı şanslıdır” dedi.
52. Şube Müdürü Bingöl’ün konuşmasından sonra Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltı Suları Şube Müdürü Sibel Demirci Aktaş, Çankırı’daki kuyular, yeraltı suyu işletme potansiyelleri hakkında bilgi verdi.
“Çankırı ilinde yaygın ve zengin yeraltısuyu bulunan akifer alanlarda yeraltı suyunun davranışını izlemek amacıyla rasat kuyuları açılmıştır” diyen Aktaş, “Ayrıca sulama kooperatiflerine ait kuyular da birer rasat kuyusu gibi kullanılmaktadır. Kuyularda yeraltı su seviye rasatları aylık ve yılda iki defa, kaynak debisi ve kalite rasatları yılda iki defa yapılmaktadır. 52. Şube Müdürlüğünce alınan rasat bilgileri 5. Bölge Müdürlüğüne gönderilmekte, rasatlar hem bölge müdürlüğünde kayıt ortamında ve elektronik ortamda arşivlenmekte, he de DSİ genel müdürlüğüne gönderilmektedir” dedi.
Aktaş konuşmasının devamında ise, “Kuyu açmak isteyen özel ve tüzel kişilerin başvurusu Çankırı’da ki 52. Şube Müdürlüğüne yapılmaktadır. Yerinde inceleme ve ölçümlerde DSİ 52. Şube Müdürlüğünce yapılmaktadır.
Çankırı ili ve çevresinde talep edilen kum-çakıl ocakları, taş ocakları, tavuk üretim çiftlikleri, sanayi amaçlı tesisler vb. bir çok faaliyet için DSİ’den görüş alınmaktadır. Bu görüşler verilirken özellikle yeraltı sularının korunması ve kirletilmemesi için ilgili yönetmeliklere uyulması gerekmektedir” dedi.
Su Yönetimi Koordinasyon Kurullarının amaç ve görevlerine değinerek konuşmasına başlayan Vali Yardımcısı Vekili Mustafa Emre Kılıç, gelişen dünya çerçevesinde doğal çevreye ciddi baskıların oluştuğunu dile getirdi. Gelişen dünya, artan nüfus ve teknolojiye bağlı etkenlerle su kaynaklarının ve doğal çevrenin ciddi tehdit altına girdiğini de aktaran Kılıç, “Gelecek nesillere iyi bir çevre ve temiz su kaynakları bırakmak bizim öncelikli görevimiz ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürmek zorundayız” dedi.
Tarımsal ve sanayi alanlarında su kaynaklarının dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini de belirten Kılıç, “Çevreye zarar vermeden çalışmalarımızı yapmak zorundayız” dedi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.