Özel sektöre 600 kişi yerleştirildi » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
03 Mayıs 2019

Özel sektöre 600 kişi yerleştirildi

işkur (1)İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2. Olağan Toplantısı, 29 Nisan’da Vali Yardımcısı Zeki KARACA Başkanlığında, kurul üyelerinin katılımıyla Valilik Birlik Salonu’nda gerçekleşti.

İl istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısına İŞKUR işgücü Piyasası ve İstatistik Daire Başkanı Aydın ALABAŞ ’ta katılım sağladı. Toplantı öncesi Daire Başkanı ve Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü tarafından, işyeri ziyaretleri gerçekleştirildi.

Kurul Gündeminde Faaliyetler Değerlendirildi

Toplantının istihdam bölümünde sunum gerçekleştiren Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Alim Çaycı; Ocak-Mart dönemi işe yerleştirme, danışmanlık ve aktif işgücü programları kategorisi hedeflerini değerlendirdi.

İstihdamın korunması ve artırılması, nitelikli istihdamın desteklenmesi gayesiyle “istihdam seferberliği 2019″ kapsamındaki teşvikler, İŞKUR ile birlikte paydaşlardan SGK, ÇATSO ve Ticaret Borsası ile işbirliği içerisinde, işverenlere ve işveren temsilcilerine bilgilendirme faaliyetleri ile anlatıldığı belirtildi. Alim Çaycı yapılan teşvik bilgilendirmelerin ardından somut sonuçların da alındığını belirterek, “Bu çalışmalar neticesinde 367 kadın ve 352 erkek toplamda 719 kursiyerimiz işbaşı eğitim programları ile istihdama katılmış oldu. Özel sektörde 321 kadın ve 279 erkek olmak üzere toplamda 600 kişi Kurumumuz aracılığı ile doğrudan işe yerleştirildi. “dedi.

Alim Çaycı 14 Mart’ta Çankırı Karatekin Üniversitesinde gerçekleştirilen İŞKUR Kampüste etkinliğinden de bahsederek ; “İŞKUR Kampüste” kampanyası ile gençlerin çalışma hayatına daha hızlı geçmeleri hedeflenirken üniversitelerin kariyer ve öğrenci toplulukları, sivil toplum kuruluşları ile İldeki tüm yerel paydaşlarla bir sinerji oluşturulduğunu belirtti.

Ayrıca Alim Çaycı; 1 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında yapılan Çankırı İşgücü Piyasa Araştırması’nın (İPA) da önemine değindi. Çankırı İlinin tamamında gerçekleştirilecek araştırma ile işgücünün yapısı, sektörel bazda çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2020 yılında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derleneceğini belirterek; “İPA ile birlikte Çankırı işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacaktır. Çalışmayla Çankırı İlinde sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecektir” dedi.

İŞKUR tarafından ilk kez bu yıl gençlere çalışma disiplini kazandırmak ve insani değerlerinin geliştirilmesini desteklemek maksatlarıyla uygulanacak olan Sosyal Çalışma Programı hakkında Kurul üyeleri bilgilendirildi, Çaycı Sosyal Çalışma Programı’na başvuruların Haziran ayında başlayacağını belirtti. Sosyal Çalışma programının detaylarının ilerleyen günlerde Kamuoyu ile paylaşılacağı bilgisi verildi.

Mesleki Eğitim Bölümünde, İl Sağlık Müdürlüğü’nün yükseköğrenim öğrencilerinin yaz stajları başvuruları ile ilgili kurul görüşüne başvuruldu; ayrıca Ilgaz Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki özel eğitim sınıfı öğrencileri için 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’ndan itibaren “Büro yönetim alanı” açılması teklifi de kurul tarafından uygun görüldü.

Vali Yardımcısı Zeki Karaca tarafından görüş ve öneriler alınarak toplantıya son verildi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.