Çocuklar hem spor yapıyor hem de şehri tanıyorlar » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

Çocuklar hem spor yapıyor hem de şehri tanıyorlar

spor (2)Çankırı Atatürk Ortaokulu tarafından gerçekleştirilen oryantirig yarışmaları devam ediyor.
3 etapta gerçekleştirilen yarışmaların ilk ayağı Salı günü yapılırken, 2. Ayağı da dün gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen proje hakkında bilgi veren Çankırı Atatürk Ortaokulu Müdürü Nadir Kayaş, “Bu aslında bir beden eğitimi projesiydi. Biz bu projeyi biraz daha geliştirerek, kültür sporu haline getirdik. Hayata geçirdiğimiz yeni çalışma ile çocuklarımız Çankırı’nın tarihi ve turistik yerlerini tanıma fırsatı buluyor. Bu yarışmalarla çocuklarımız yeniden Çankırı’yı fethetmeye çalışıyorlar. Çocuklar yarışmanın ilk gününde yaklaşık 5 bin 800 metre koştular. Bugün ise yaklaşık 2 bin metre koşacaklar. Yarın ise bin 800 metre koşacaklar. Yarışma sonrasında ise ödüllerini almak için Yapraklı’da Koca Meşe’nin altına final yapılacak.
Oryantirig sporu hakkında da bilgi veren Nadir Kayaş, “Projemiz hedef bulma projesi. Elimizdeki kağıtlarda haritalar ile şifreler var. Üç grup öncelikle şifrelere çözerek hangi mekâna gideceklerini öğrenecek. Onlar mekânların ismini ve dükkânların yerlerini bilmiyor. Mekânlarda birer usta onları bekliyor. Çocuklar oraya varınca mekândakiler şifreleri okuyarak “evet, doğru yerdesiniz” dediğinde oranın özelliğini anlatarak yeni fethedecekleri yerin şifresini verecek. Ondan sonra ikinci etap yarışma başlayacak. Bugün dört etap yarışacak.
Çocuklarımız ilk gün Taşmescit, Çankırı Kalesi, Ulu Camii, Çamaşırhane ve Buğday Pazarı Medresesi’ni fethetti. Bütün gruplar bir saat 15 dakikada yarışmayı bitirdi. Çocuklarımız bu proje ile bir çok tarihi mekanları tanıma fırsatı buldular. Onlar hakkında bilgi sahibi oldular” dedi.
Amaçlarının çocukları dijital dünyadan bir nebze de uzaklaştırmak olduğunu dile getiren Kayaş, “Projedeki amacımız çocuklarımızı bilgisayar dolaşmalarını ortadan kaldırıp, gerçek hayatta dolaşmasını sağlamak, sağlıklı olmalarını, sağlıklı olurken de yaşadıkları şehri tanımalarını sağlamak. Bunanla ilgili kısa film yapacağız, hikâye hazırlayacağız. Çankırı tanıtımına destek olmak, çocuklarımıza bunu derslerinde etkin şekilde kullanmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Çankırı’da başlayan Oryantiring sporunu Türkiye’de tanıtmak istiyoruz.” dedi.
Çankırı’da oryantirig sporunu yaygınlaştırmak istediklerini de dile getiren Kayaş, “Oryantirig ve kültür oryantiriğini geliştirmeye çalışıyoruz” dedi

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.