Lider Öğretmenlik Konferansı Gerçekleştirildi » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

Lider Öğretmenlik Konferansı Gerçekleştirildi

lider (15)Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda yapılan ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er’in konuşmacı olduğu program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Konferans’ın açılış konuşmasını yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı: “Sayın Bakanımız, öğretmenlikten genel müdürlüğe oradan Danıştay üyeliğine oradan da Bakan Yardımcılığı’na geçmiş öğretmenliğin özünü anlamış uygulamasını yapmış önemli bir devlet adamımız. Sayın Bakanımız İbrahim Er’e katılımlarından dolayı teşekkür borçluyuz.” dedi. Ayrancı: “ Biz, eğitim fakültesi olmadığı halde çok ciddi formasyon eğitimi veren bir üniversiteyiz. Şu anda da aramızda bu eğitimin mahsulleri olan öğrencilerimiz burada. Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak yenilikçi, dinamik ve projeci bir üniversiteyiz. Dijital dönüşüm ve dijital akademi çalışmalarımız da tüm hızıyla devam ediyor. Bugün aynı zamanda 12. Bilim Kültür ve Sanat Festivalimizin ilk günü ve şehir merkezinde kortej yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Biz şehir üniversite olarak şehirle hem kültür hem sanat hem teknoloji hem sanayi işbirliği hem de eğitim olmak üzere her bakımdan birlikte yaşıyoruz. Buradaki bilginin Çankırı’ya, Türkiye’ye ve tüm dünyaya yayılmasına çalışıyoruz. Yakın zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın özel teşvikleri sonucunda Yakınkent Organize Sanayi bölgesine Teknokent’imizi kurduk. Teknokentimizin çok önemli etkiler doğuracağına inanıyoruz. “ şeklinde konuştu.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 gibi bir çok hedef belirlediğini ve bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde Türkiye’nin en önemli gücünün insan gücü olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Er, Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana öğretmenlerimiz sayesinde eğitimde büyük mesafeler kat edildiğini ifade etti. Bakan Er: “İki tür liderlik vardır. Biri okulda liderlik diğeri de çevresel liderliktir. Öğretmenin çevresel liderlik rolünü zaman içerisinde oynaması güçleşiyor. Ancak okul içerisinde liderliği öğretmen yapabiliyor. İnsan insana etkileşmesinden insan makine etkileşmesine geçiyoruz. Hepimizin elinde cep telefonları var. Önceleri bireyin çevresi sınırlı iken artık bireyin çevresi bütün dünya olmuş durumda. Böylesi bir ortamda çevresel liderlik rolünü oynayabilmek öğretmen için oldukça zorlaşmakta. Eskiden öğretmenden özellikle de köylerde her şeyi bilmesini beklerlerdi ve öğretmenler çevresel liderlik yapabiliyorlardı. Ancak şu anda bilgiye erişim kolaylaşmış bulunuyor. şeklinde konuştu. Er, öğretmenlik mesleğinin iş başında öğrenilebilecek bir meslek olduğunu; üniversitede öğrencilere başlangıcın verildiğini ve öğrencilerin aldıkları eğitimin üzerine ekleyerek kutsal görevlerini icra edeceklerini ifade etti. Er: “Eğitim pedagoji ve sosyolojiden ayrı düşünülemez. Öğretmen de gittiği yerde toplumun dinamiklerini anlamak zorundadır. Hem toplumu hem de öğrencilerinizi her yönüyle tanımalısınız.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.
Öğretmen adayı öğrencilerin Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er’e soruları ile devam eden konferansın bitiminde Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Bakan Yardımcısı İbrahim Er’e katılımlarından dolayı hediye takdim etti.
Konferans Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Süheyla Bozkurt’un öğrencilere öğretmenlik yemini ettirmesi ile tamamlandı. Konferansın ardından formasyon öğrencileri tarafından hazırlanan sergi katılımcılar tarafından ziyaret edildi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.