Ayrancı, “Girişimci var, fikir yok” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

Ayrancı, “Girişimci var, fikir yok”

teknokent2ÇAKÜ Teknokent protokolü dün imzalandı. İmza töreninde bir konuşma yapan Rektör Ayrancı, “Girişimci var, fikir yok. Un, şeker ve yağ var fakat bir araya gelerek helva yapamıyoruz. Artık birlik içinde helvayı da yapacağız” dedi.
Çankırı Karatekin Üniversitesi ve paydaşları ile Çankırı Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından Teknokent protokolü dün Çankırı Ticaret ve Sanayi Odasında imzalandı.
Gerçekleştirilen imza törenine Karatekein Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Ticaret Sicil Müdürü Muhammed Emin Kızılay ve paydaş kuruluşlar katıldı.
Kurulacak olan Teknokent’in Çankırı açısından büyük önem arz ettiğini dile getiren Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, “Uzunda zamandır pek çok alanda çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın bir ayağını da TEKNOKENT oluşturuyordu. Çankırı aynı zamanda bir teşvik bölgesi. Teşvik bölgesinde olmasının çeşitli yararlarını görüyoruz. ESO içinde TEKNOKENT kurulması farklı anlamlar taşıyor. Üniversitenin paydaşlarıyla birlikte kurduğu TEKNOKENT’i kitabında ne varsa hepsine uygun kurduk.” dedi
Çankırı’nın teşvik bölgesinde yer aldığını ve bu avantajın kullanılması gerektiğini de vurgulayan Rektör Ayrancı, “2023 yılına kadar bakanlığın teşvikleri devam ediyor. 2023 yılına kadar 50 milyon liralık yatırım teşviki desteği hazırladık. Projeyi hazırlamak bizden destek vermek bakanlıktan. 2023 yılında bitecek teşvikler yeni kararla 2033 yılına kadar uzatılacakmış. Bu bizim için çok olumlu bir durum. 2019 yılı için 5 milyon liralık yatırım teşvik desteği hazırladık” dedi.
“ Çankırı’da önemli zorluklarımız var” diyen Rektör Ayrancı, “Türkiye kurulan işletmelerin yüzde 80’i ilk beş yıl içinde sona eriyor. Yüzde 10’u ise 10 sene içerisinde sona eriyor. Bizim sağlıklı işletme oluşturma konusunda ciddi sorunlarımız var. Bu sorunların ortadan kalkması acısından TEKNOKENT altyapısından faydalanmayı düşünüyoruz.
Girişimcilerin finansmana erişim, satış-pazarlamadaki ihmaller, planlama eksikliği, ortaklık yapısı ve rekabet edebilirlik analizinin eksik olması gibi pek çok engel var. En büyük eksiklik girişimci var fakat fikir yok. Bu fikri bulamadığımız zaman sürekli yerimizde patinaj eder durumda bulunuyoruz.
KOBİ’lerin karşılaştığı verimsiz kapasite, Pazar araştırma yeteneklerini sınırlı olması problemleri var. Bunların tamamını TEKNOKENT üzerinden çözmeyi düşünüyoruz. Çünkü ciddi anlamda veri tabanı ve lojistik merkezi oluşacak, pek çok konuda eğitimler vereceğiz. Karşılıklı faaliyetler sonucunda bizde bilgiler size sizdeki yaklaşımlar bize geçecek ve bunun tamamını helva haline getireceğiz. Unumuz, yağımız, şekerimiz var biz bir araya gelip helva haline getiremiyoruz veya iyi bir helva olmuyor” dedi.
Ayrancı konuşmasının sonunda ise, “Bilişim teknolojilerinin kullanımında çok büyük eksikliklerimiz var. Mülkiyet konusunda eksiklerimiz var. Eğitim konusunda sorunlarımız var. Bu eksiklikleri de TEKNOKENT üzerinden kaldırmayı düşünüyoruz.
Çankırı ve bölgemiz için çok önemli bir noktadayız. ÇAKÜTEKNOKENT’te çok güçlü bir yapı meydana gelecek.
ÇAKÜTEKNOKENTİN öncelikleri arasında ilk başta savun sanayiyi düşünüyoruz. 70’e kadar teşvik uygulanan özel bir alan. MKE’nin burada olduğunu düşünürseniz yapılan silah ve teçhizatların akıllandırılması ASELSAN üzerinden yapılıyor. ÇAKÜTEKNOKENT arada çok önemli görevler ifa edecek gibi görünüyor. İkinci sırada sağlık sektörü geliyor. Sağlık alanında yüzde 55-60 civarında teşvik var. Üçüncü kuluçka merkezlerinin oluşturulması var.
Girişimciliğin öncelikle desteklendiği kuluçka merkezlerinin yeni şirketlerin filizlenmesi ve şirketlerin kapanması telafi edilecek. Çankırı yapısına, mevcut potansiyeline ve geleceğine ışık tutacak öncelikler skalamız bulunuyor” dedi

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.