İstihdam seferberliği piyasaya çok olumlu etki bıraktı » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

İstihdam seferberliği piyasaya çok olumlu etki bıraktı

“Kamu-Özel Sektör İşbirliği’nin Önemi, Alınan Olumlu Sonuçlar ile Bir Kez Daha Göz Önüne Serildi”

İstihdam Seferberliği heyetinin yaklaşık iki buçuk aydır yaptığı tanıtım faaliyetleri, İl genelinde meyvelerini vermeye başladı. Şubat ayından bu yana 719 kişi İşbaşı Eğitim Programı ile istihdam hayatına ilk adımını atarak iş tecrübesi ve nitelik kazanma şansı yakalamış oldu. Beraberinde 600 kişi İŞKUR aracılığı ile özel sektörde doğrudan işe yerleşti. İstihdam hayatına işbaşı eğitim programı ile başlayanların ve özel sektörde işe yerleşenlerin yaklaşık yarısını, kadınlar teşkil ediyor.
İstihdam Seferberliği 2019 için İlimizde İŞKUR, SGK, ASHİM, ÇATSO, ÇTB, KUZKA, KOSGEB ve TKDK geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek yoğun bir program ile istihdam teşviklerine ek olarak proje ve hibe çağrılarını anlatmak üzere birçok bilgilendirme toplantısı ve işyeri ziyareti gerçekleştirdi. Kamu Kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları işbirliği ile ortaya konulan bu sinerjinin, çevreden takdir toplamasının yanı sıra, bir kişinin daha istihdamı ile bir ailenin geçimini temin edeceği bilinci ile yapılan bu samimi işbirliği, işverenlerce olumlu karşılandı ve istihdam teşvikleri ile istihdam piyasası kısa sürede daha yüksek çıtalara taşındı.
Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Alim Çaycı, “İstihdam Seferberliği için yedi Kurum temsilcisi olarak bir araya geldik ve oluşturduğumuz ekip ile iki ayda 10 kadar toplantı gerçekleştirdik, teşviklerden nasıl yararlanılabileceği konusunda sunum ve bilgi alışverişi yaptık. Toplantılar dışında organize sanayi bölgelerimizdeki işverenlerimizi tek tek ziyaret ederek de ayrıca bilgiler aktardık. Stant çalışması, afişler, ayrıca sosyal medya yoluyla da bilgiler paylaşarak tüm hedef kitlede farkındalık oluşturmayı ve teşviklerden en üst düzeyde faydalanılmasını hedefledik. İstihdam Seferberliği sürecinin ilk tanıtım bölümünün tamamlanmasının ardından elde edilen rakamlar İl genelinde girişimlerimize ne denli olumlu bir dönüş olduğunu gözler önüne seriyor. Merkez İlçede Sayın Valimizin, İlçelerde ise Kaymakamlarımızın himayelerinde ve başta Organize Sanayi Müdürlerimizin ev sahipliklerinde gerçekleştirilen bu faaliyetlerde tüm imkânlarını seferber eden ve takım arkadaşlarımız olarak görev alan; Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürümüz Hicran Çakmakcİ, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, Çankırı Ticaret Borsası Başkanı Erdal Aslan, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, KUZKA İl Koordinatörü Mahmut Oral Taşçı, Tarım Kırsal Kalkınma Koordinatörü Emre Akbıyık, KOSGEB Müdürü Yüksel Özdemir ve kıymetli ekiplerine teşekkür ediyorum. Elbette bu işbirliğinin bundan böyle aynı şekilde devam edeceğine inanıyorum. Teşvikleri anlatmak üzere işyeri ziyaretleri ile de faaliyetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz. Seferberlik süresince 367 kadın ve 352 erkek toplamda 719 kursiyerimiz işbaşı eğitim programları ile istihdama katılmış oldu. Özel sektörde 321 kadın ve 279 erkek olmak üzere toplamda 600 kişi Kurumumuz aracılığı ile doğrudan işe yerleştirildi. Beraberinde bu süreçte başlatılan İŞKUR destekli girişimcilik eğitimine devam eden 11 kadın ve 10 erkek kursiyerimizin de yakın gelecekte kendi işlerini kurarak tüm istihdam piyasasına olumlu katkı yapacağını umut ediyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.