Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başladı » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başladı

kosgeb (5)Kendi işini kurmak ve KOSGEB’in Yeni Girişimci Desteğinden yararlanıp hibe ve kredi almak isteyen girişimci adaylarına yönelik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, KOSGEB Çankırı Müdürlüğünde başladı. KOSGEB Çankırı Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Çankırı ESOB işbirliğiyle düzenlenen eğitim 4 günde tamamlanacak.
15.04.2019-18.04.2019 tarihlerinde KOSGEB Çankırı Müdürlüğü Eğitim salonunda yapılmakta olan eğitimle devam şartını sağlayan 25 Girişimci adayı sertifikalarını alacak. Eğitmen Hasan ÇAVUŞOĞLU tarafından 32 saat olarak verilen eğitimde; kendi işini kurmak isteyen girişimci adaylarına yönelik olarak Girişimci adaylarına İşyeri açmadan önce dikkat edilmesi gereken konular ve başvuru süreci anlatılıyor.
KOSGEB tarafından yeni dönemde yani Ocak 2019 tarihi itibariyle Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında bir girişimciye verilecek destek miktarı üst limiti 360.000 TL ye yükseltildi.
GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ 2 ALT BAŞLIKTA VERİLİYOR:
1-Geleneksel Girişimci Desteği(Destek Miktarı üst limiti 60.000 TL)
Geleneksel Girişimci Programı kapsamında işletmelerin kuruluşuna ve personel İstihdamına yönelik olarak destek sağlanır.
a-Kuruluş Desteği (Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeler 5.000 TL, Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeler 10.000 TL alabiliyor)
b- Performans Desteği(İşletme 2 sene boyunca istihdam ettiği personel sayısına göre yıllık 25.000 TL ye kadar destek alabiliyor.)
2- İleri Girişimci Desteği (Destek Miktarı üst limiti 360.000 TL)
İleri Girişimci Programının hedefi, ülkemizin stratejik önceliklerine uygun olarak yenilikçi, sanayide dijitalleşme uygulamaları, orta yüksek/yüksek teknoloji düzeyindeki sektörler ile imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sayısının arttırılması,
İleri Girişimci Programında işletmelerin kuruluşuna, performansına, makine, teçhizat ve yazılım giderleri ile mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğuna yönelik hizmet alımlarına destek sağlanmakta.
a-Kuruluş Desteği (Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmelere 5.000 TL, Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeler 10.000 TL alabiliyor)
b- Performans Desteği(İşletme 2 sene boyunca istihdam ettiği personel sayısına göre yıllık 25.000 TL ye kadar destek alabiliyor.)
c-İleri Girişimci Makine Teçhizat ve Yazılım Desteği
İşletme faaliyet göstereceği sektöre göre 300.000 TL ye kadar destek alabilecek. Destek Oranı %75 olup Destekleme kararı verilen makine, teçhizat ve yazılımın Yerli Malı Tebliği’ne uygun olarak alınmış güncel yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda, destek oranı %90 a çıkacaktır.
d-İleri Girişimci Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği
İşletmelere Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu kapsamında destek verilecek.

Devam eden Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi; girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve iş planı kavramı ve ögeleri, pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan, iş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmaları, pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan ve iş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlar başlıklı dört ana modül çerçevesinde ele alınarak toplam 32 saatlik eğitim süreci, 18 Nisanda tamamlanacak.
KOSGEB Çankırı Müdürü Yüksel Özdemir yeni açılacak eğitimlere katılmak isteyenlerin www.kosgeb.gov.tr den girişimcilik eğitimi duyurularını takip etmeleri ve e-devlet üzerinden başvuru yapmaları gerektiğini bildirdi. 29 Nisan 2019 tarihinde başlayacak yeni Girişimcilik eğitimi için başvuruların e-devlet üzerinden alınmaya başlandığını konuyla ilgili olarak doğrudan KOSGEB Çankırı Müdürlüğünden de bilgi alınabileceğini belirtti.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.