TÜRKAV helva ikram etti » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

TÜRKAV helva ikram etti

türkav (7)TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı tarafından Üç Ayların başlaması dolayısıyla helva ikramı yapıldı.
Her sene aralıksız olarak Üç Ayların başlaması dolayısıyla vatandaşlara helva ikramında bulunan TÜRKAV bu sene Dokuzuncu Geleneksel Helva İkramı etkinliğini düzenleyerek, bu geleneği devam ettirdi.
TÜRKAV üyelerinin ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği helva ikramında katılımcılara elleri ile helva ikram eden TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı şunları ifade etti. “Cenabı Hak (c.c.) biz müminler için rahmeti, feyiz ve bereketi bol olan günler ve aylar halk etmiştir. İşte bu aylardan biride bizim üç aylar olarak bildiğimiz Receb, Şaban ve Ramazan ayları da fazileti büyük, feyiz ve bereketi bol, mübarek aylardır. Zira Receb ayı girince; Peygamberimiz (s.a.v.): “Allah’ım Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl Bizi Ramazan’a ulaştır!” diye dua ederlerdi.
Bu ayların Müslümanlarca değerli addedilmesinin sebeplerinden birisi de Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu aylar hakkında verdiği haberlerdir. Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur.
Üç aylara kutsiyet kazandıran diğer bir önemli özellik beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içerisinde olmasıdır. Receb ayının yirmi yedinci gecesi İslâm dünyasında Miraç kandili olarak kutlanır. Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmış, bu gece nâzil olan Bakara suresinin son ayetleri ile Müslümanların sıkıntılarının sona ereceği ve ümmet-i Muhammed’e Allah’a ortak koşmadıkları, tevhitten ayrılmadıkları takdirde Cennet’e girecekleri müjdelenmiştir. Ayrıca İsrâ suresinin bir bölümünde İslâmî emir ve yasakları özet olarak içeren ayetler de bu gecede indirilmiştir dedi.
Bölükbaşı, “milli ve manevi değerlere sahip çıkma adına yapmış oldukları faaliyetlerden bir tanesi de üç ayların başlaması dolayısıyla helva ikramıdır. Yapılan bütün iyiliklerin, ikramların karşılığında kat kat sevap yazıldığı bu aylardır. Çankırı TÜRKAV olarak üç ayların başlaması dolayısıyla daha önceki senelerde de helva ikramında bulunmuştuk. Vatandaşlarımızın teveccüh göstermiş olduğu bu etkinliğimizi geçen yıllarda yaptığımız gibi bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz” dedi

”Ülkemiz ve tüm İslam aleminin üzerinde oynanan oyunları bütün çıplaklığıyla gördüklerini, bu oyunu oynayan oyuncuları, senaryoyu yazanları yakından takip ettiklerini” belirten Bölükbaşı şöyle devam etti.
“Türk-İslam âleminin son kalesi olan Türkiye Cumhuriyetini yıkmak, Türk milletini parçalayıp bölmek ve yutmak isteyen dış odakların ve o dış odakların uzantısı olan yerli ihanet şebekeleri hiçbir zaman boş durmamışlar, alttan alta binlerce şehitler vererek, bir o kadarda gazilerimizin en değerli uzuvlarını kaybederek kurdukları Türkiye Cumhuriyetini yıkmaya çalışmaktadırlar. Fakat bu çabaları boşuna, çünkü ülkenin her dara düştüğünde, milletimizin başı sıkıştığında bütün sıkıntılara göğüs geren Türk milliyetçileri dim dik uyanık ve ayaktadır” dedi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.