11 Ekim 2017

Çankırı UMKE Kırşehir Bölge İl Kampını Tamamladı

umke (2)Sağlık Bakanlığınca 2004 yılında kurulan ve 81 ilde örgütlenmiş olan UMKE ( Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ) 2017 yılı itibariyle yaklaşık 8 bin gönüllüsüyle dünya çapında bir tıbbi kurtarma organizasyonu haline geldi.
Türkiye çapında 21 bölge olarak yapılanan UMKE’ nin 9. Bölge Ankara ili koordinatörlüğünde 7 ilden oluşuyor. ( Ankara, Çankırı, Kastamonu, Kırıkkale, Yozgat, Çorum, Kırşehir) Bölge illeri yıllık faaliyet planı çerçevesinde tüm illerin katılımıyla iki defa bölge tatbikat kampı, her il ise kendi ilinde yılda bir defa il tatbikat kampı düzenliyor.
Kırşehir İlinde 03-06 Ekim 2017 tarihinde 4 gün süren bölge kampı gerçekleştirildi. Kırşehir Bölge kampına toplamda 176 personel katılım sağlamıştır, kampa Çankırı’dan Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü – UMKE İl Sorumlusu Erdal Çalıkuşu koordinatörlüğünde toplam 8 UMKE personeli iştirak etti. UMKE personellerinin mukavemetlerini artırma, profesyonel acil müdahale, olaylara soğukkanlı yaklaşım, etkili iletişim, takım ruhu vb. konularda becerilerinin artırılması hedeflendi. Kampta triyaj, olay yeri yönetimi, komuta yönetimi ve kombat medic konularında eğitimler düzenlenerek, başarı ile arama kurtarma tatbikatı icra edildi. Tatbikatta patlama sonucu 15 yaralıya müdahale edilerek olay yerinden uzaklaştırılmaları ve sevkleri sağlanmıştır. Eğitim ve tatbikatlar son derece verimli geçti
Kamp sonunda Kırşehir Sağlık Müdürü Dr. Selçuk Büyüker tarafından katılan tüm UMKE personellerine katılım belgeleri dağıtılarak teşekkür edildi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.