29 Eylül 2017

Dinç, “İtfaiye teşkilatımız Türkiye’deki sayılı itfaiye teşkilatları içerisinde girdi”

itfaiye (9)Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç Çankırı İtfaiye Müdürlüğünde basın mensuplarıyla düzenlemiş olduğu kahvaltıda bir araya geldi.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç Çankırı İtfaiye Müdürlüğünde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldiği basın mensuplarına itfaiye bünyesine yeni dahil olan kurtarma aracı hakkında bilgiler verdi. Çankırı İtfaiye Müdürü Ahmet Semerci araç hakkında şu konulara değindi, “Daha önce kullanmış olduğumuz itfaiye aracının arkasında tonajlı suyu olduğundan dolayı kaza mahalline ulaşırken zaman kaybımız oluyordu. Şimdi bu araç bizim bünyemize katıldıktan sonra daha hızlı tamamen kazalara müdahale edecek bir araç sadece acil müdahalelerde kullanacağımız bir araç. Dün itibariyle envanterimize girdi. 59 bin lira maliyeti var bu aracın bize. Arkasında 300 litrelik köpük versiyonlu söndürücüsü var. bütün kesici ayrımcıları içerisinde. Ayriyeten bir tane sedyemiz var kazalara en güzel şekilde müdahale edebileceğimiz bir aracımız.”

Belediye Başkanı İrfan Dinç ise, “Aracın donanımı 59 bin lira aracı belediyeler birliğinden hibe olarak almıştık. Araca para vermedik iç donanımına 59 bin lira gibi bir harcama yaptık. Bütün kazalara acil bir şekilde müdahale edebileceğimiz dört dörtlük bir araca sahip olduk. Zaten donanımlı aracımız vardı. İkinci bir araçla daha iyi hizmet edeceğiz inşallah.” dedi.

Dinç, “Gerçekten itfaiye teşkilatımız Türkiye’deki sayılı itfaiye teşkilatları içerisinde girdi. Bu tabiî ki ekibimiz için, Çankırı’mız için bir övünç kaynağıdır. Bir iftihar kaynağıdır. Hem personel olarakta güçlendirdik. Dolayısıyla böylesi araç gereç alet edevat bilgi beceri ve donanımla teçhize edilmiş bir teşkilata güzel bir itfaiye binası lazımdı. Onu da geçtiğimiz yıl projelendirdik. İhalesi yapıldı. Şuan hafriyatı başladı. Allah izin verirse 8 ay sonra itfaiye teşkilatının gerçekten örnek bir proje oldu çok çalıştık çünkü. Örnek bir projeyle itfaiye teşkilatımızda yeni yerimizde hizmet verecek inşallah. Tabii ikinci bir yer düşünüyorum. Bununla alakalı burada ana teşkilatımız hayvan pazarının orada ana yeri. İkinci teçhizatı da yeni mahalle – Aksu Mahallesine düşünüyoruz yer problemimiz vardı onu da aşmayı düşünüyoruz. Yani o taraftaki yangına da anında müdahale edebilecek bir müfrezeyi orada yapacağız inşallah. Bununla alakalı yeteri kadar aracımız ve personelimiz ver yer sorununu hallettiğimizde ikinci bir teşkilatımızı orada konuşlandıracağız.” dedi.

“İş sadece yangın değil can çekişen bir kedi hayvan damda kalmış sıkıntıda kalmış hayvanlarımızın korunması kurtarılması .” diyen Dinç, “Çankırı’da nerede kaza varsa hemen itfaiye ekibimiz en hızlı bir şekilde o kazaya müdahale etmek suretiyle insanların hayata döndürülmesi daha az zararla bu kazadan kurtulması anlamında üzerine düşeni yapmaktadır. Şuanda bulunan itfaiye merkezini sattık. Burası bizim mülkümüz değildi. Belediye iş yapacak proje yapacak ama para yok. Bu durumda belediye ne yapacak ? kendi imkanlarını kullanarak kendine kaynak oluşturacak. Bu içerisinde bulunduğumuz alan belediyenin mülkü değildi biz bunu bir takım işlemlerle hazineden bir takım takaslarla hazineden belediyenin mülkü olarak aldık. Belediyenin tapulu mülkünde resmi bir birimin bulunması belediye için kazanç değil kayıptır. Hayvan pazarının oradan bir yeri tahsis aldık. Tahsis aldığımız yeri ücret ödemeden itfaiye binamızı yapıyoruz. Yine hazineden belediyeye kazandırdığımız bu mülkü de konut yapılmak üzere sattık ve kaynak oluşturuyoruz belediyeye. Bu çok akıllıca bir iş. Belediye kaynak üretecek, belediye arsa üretecek, aynı zamanda konut sıkıntı var diyorlar ben ona katılmıyorum. Burayı biz encümenin huzurunda 4 firmanın katılımıyla 8 trilyon 750 milyar gibi bir meblaya ihalesini yaptık. İtfaiyeyi 2 trilyon 600’e ihale ettik. dolayısıyla 5 trilyon 750 milyarlık kaynakla biz başka işler yapacağız.” dedi.

Başkan Dinç daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.