“Ruh sağlığında ‘Hastalık yoktur hasta vardır”

ruh (4)Çankırı Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Uzman Dr. Betül Tufanoğlu, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.
Geçen yıl hizmete giren merkezin 1 yıldır vatandaşlara hizmet verdiğini aktaran Tufanoğlu, 300’e yakın hastaya hizmet verdiklerini açıkladı.
1 yaşına giren Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi çalışmalarına da değinen Tufanoğlu, “Şizofreni bipolar bozukluk, psikotik bozukluklar, kronik depresyon gibi uzun süreli tedavi gerektiren hasta grubunda tedavi devamlılığı ve takibi oldukça önemlidir. Böyle kişilerin bireysel takibi mutlaka özenle yapılmalıdır. Hastalarımızın tedavilerini dosya sistemi üzerinden kayıt altına alıyor, düzenli kontrol ederek takiplerini sağlıyoruz. Hekim kontrollü takip sistemi ile tedavilerin kesintiye uğramasının önüne geçerek hastalığın alevlenme dönemlerini kontrol altına almayı, hastanın yatış gereksinimlerini azaltmayı amaçlıyoruz. Bir diğer önemli amacımızda hastanın hastalığını ve belirtilerini anlamasına yardımcı olarak, stresle başa çıkma yöntemleri geliştirme, öz bakım el ve uğraş becerilerini geliştirme, müzikal odaklanma ve dış dünyadaki sosyal uyumu artırmak yolu ile hastalığın neden olduğu dikkat ve el beceri yıkımının önüne geçmek.
Merkezimize başvuran hastalar çoğunlukla hastane psikiyatri poliklinikleri, aile hekimlikleri, TRSM gezici ekibinin yaptığı ev ziyaretlerinde tespit edilen hastalar ve mevcut hastaların yönlendirme ve tavsiyesi ile gelen hastalardan oluşmakta. Ruh sağlığında ‘Hastalık yoktur hasta vardır’ prensibi önemlidir. TRSM’ler her hastanın düzenli takibini ve kişiye uygun olan terapi hizmetlerini belirlemekte ve sunmaktadır. Hastanın sosyal uyumu ve becerileri artmakta ve dolayısıyla sosyal kabulü sağlanıp yaşamda daha fazla ve kaliteli yer almasına olanak sağlanmaktadır.” dedi.
Merkezin amacına da değinen Tufanoğlu, “Hafta îçi her gün gündüz hizmeti verilmektedir. Amacımız hem hastanın kendisi hem de bakım veren yakını için yaşam kalitesini artırmak, hastaneye yatışları azaltmak ve evde sağlık hizmeti uygulaması ile hastaneye yatmadan yaşadığı ortamda tedavilerinin devamlılığını sağlamak ve bu hastaları topluma kazandırmaktır” dedi.
TRSM DE verilen hizmetlere de değinen Tufanoğlu, “Tanı tedavi ve TRSM kayıt, Bireysel danışmanlık ve grup terapileri, Aile terapileri, Bireysel bakım planı, TRSM gezici ekip ve ev ziyaretleri yapılmakta.
Ayrıca; psikososyal beceri eğitimleri, resim ve müzik terapisi, iş uğraşı eğitimleri, sergiler ve kültür gezileri düzenlenmesi, piknik organizasyonları, film gösterimi,özel gün ve doğum günü kutlamaları, mutfak faaliyetleri, okuma atölyesi bulunmaktadır. Çay ikramı ve öğle yemeği merkezde verilmekte ve kişiler bütün hizmetlerden tamamen ücretsiz faydalanabilmektedirler” dedi

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.