20 Eylül 2017

Aile akademisi kuruldu

banka (11)Aile Akademisi ile toplumun finansal okuryazarlık seviyesini yükseltmek ve tasarruf bilincini geliştirmek amacıyla 2012 yılından bu yana Türkiye’nin en kapsamlı sosyal sorumluluk projesini yürüten Türk Ekonomi Bankası (TEB), Çankırı Belediyesi ile finansal okuryazarlık eğitimlerinin belediye çalışanlarına verilmesine yönelik bir protokol imzaladı.
İmzalanan protokol ile TEB, 2018 yılı sonuna kadar toplam 1000 personel ve Aile Yaşam Merkezi kursiyerini finansal okuryazarlık yapmayı hedefliyor.
Bu kapsamda Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç ile TEB Çankırı Şube Müdürü Serdal Birlikbaş arasında protokol imzalandı.
Belediye Başkanı İrfan Dinç, kurumlar arasında sosyal sorumluluk projelerini önemsediklerini vurgulayarak “Bu mana da bizimle iş birliği içerisinde yapılan projelere de kendi gücümüz imkanlarımız ölçüsünde onları seferber ederek katkı vermeye çalışıyoruz.
Ben kurumlarla müşterek çalışmayı, kollektif bir çalışmayı ortaya koymayı çok önemsiyorum. Daha verimli oluyoruz. Bir kurum veya biz tek başına iş yaptığımızda onu tek başımıza değil de herhangi bir kurumla müşterek yaptığımız da çok daha fazla verim alıyoruz, çok daha iyi sonuçlara varıyoruz.” dedi.
“Bu tür işbirliklerini önemsiyoruz ve her zaman destek ve katkı veriyoruz.” Diyerek sözlerine devam eden Belediye Başkanı Dinç “Bankamıza teşekkür ediyorum ve bu tür çalışmaların artarak devam edeceğine inanıyorum. 2012’nin Ekim ayından bugüne yakar yaklaşık 170 bin kişiye verilen Finansal okuryazarlık eğitimi az bir rakam değil.” dedi.
TEB Çankırı Şube Müdürü Serdal Birlikbaş ise yaptığı konuşmada “Biz geçen yıl Çankırı Üniversite’de bir çalışma yaptık. Milli Eğitimde hali hazırda devam eden bir eğitimimiz var. Belediye ile daha kalabalık kitlelere ulaşırız.” dedi.
Proje koordinatörü Seda Ayşe Caymaz ise yaptığı açıklamada “TEB olarak Aile Akademisi adı altında bir çatı kurduk. 2012 yılında kurduğumuz bu çatı altında sosyal sorumluluk projelerini takip ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de aslında toplumumuzun en büyük eksiklerinden birisi finansal okuryazarlık. Basit adıyla bütçe mi doğru yönetebiliyordu.
İlk projeye Aile Bakanlığı ile başladık. Ardından aslında aileyi kadın yönetir yöntemiyle yola çıktık. Sonra baktık ki kadınlarımızın aslında 5 yaşındaki çocuğumuzdan 70 yaşında ki dedelerimize kadar da herkesin parayla iletişimi var. O yüzden Milli Eğitim Bakanlığıyla birlikte daha kamusal bir hale getirdik. 2015 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın Hayat Boyu Öğrenme Mesleki Teknik Genel Müdürlüğüyle bir protokol imzaladık. Şuan da Türkiye’nin en büyük Sosyal Sorumluluk projelerinden bir tanesi haline geldi. Yaklaşık 3 yıl içerisinde 6.5 milyon kişiyi eğitmeyi hedefliyoruz. Dolaylı yoldan da 20 milyon hane halkına ulaşıyoruz.” dedi.
“Biz bu projeyi genişletirken de yerel yönetimlerin gücünü yatsıyamayız.” Diyerek sözlerine devam eden Caymaz “Bu nedenle de yerel yönetimlerle iş birliği yapmaya başladık. Çankırı Belediyesi bizi kırmadı bu sosyal sorumluluk projesinde hem belediye çalışanlarına hem halka bu projemizi ulaştırmak için Başkanımız bize çok destek sağladı. Bugün protokolün ardından bir eğitim gerçekleştireceğiz. Belediye’de çalışan öğretmenlerimize bile eğitici eğitim vereceğiz. Ardından onların vesilesiyle Çankırı’da belediye çalışanlarına ve halkına ulaşmış olacağız.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların akabinde hazırlanan protokol Belediye Başkanı İrfan Dinç ve TEB Çankırı Şube Müdürü Serdal Birlikbaş tarafından imzalandı.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.