28 bin 87 öğrenci ders başı yaptı

milli eğitim (16)2017-2018 Eğitim Öğretim yılı “İlköğretim Haftası” kutlaması dün gerçekleştirildi.

Çankırı Org. İsmail Hakkı Karadayı İlkokulunda gerçekleştirilen programa Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Milletvekileri Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Hüseyin Filiz, İl Emniyet Müdürü Saadettin Aksoy, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, daire amirleri, okul idarecileri, öğretmenler öğrenciler ve veliler katıldı. Gerçekleştirilen programda dikkat çeken nokta ise havanın aşırı sıcak olması nedeniyle öğrenciler büyük sıkıntı yaşadı. Yaşanan sıkıntı sonrasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından öğrencilere şapka dağıtıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından 4. Sınıf öğrencileri tarafından 1. Sınıf öğrencilerine “Hoş Geldiniz Çiçeği” takdim edildi.
Tebrik mesajlarının okunması sonrasında okul öğrencileri tarafından şiirler okundu. 1. Sınıf öğrencileri adına konuşma yapan bir öğrenci heyecanlı olduğunu ve okula başlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.
Okul velisinin konuşma yapmasının ardından Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.
Yusuf Yazıcı, “Atatürk’ün belirlediği vizyona ulaşmak için eğitim süreçleri dahilinde yaz tatili süresince de devam eden hazırlık ve planlama işlemleri tamamlanarak eğitime başlanılmış olup, bu bağlamda; ilimiz genelinde 172 yönetici, 1832 öğretmen ve 792 personel ile1428 derslikte eğitim-öğretim yapılacaktır. Yeni kayıt işlemleri devam etmekle birlikte, 2553’ü okul öncesi, 1757’si yeni kayıt olmak üzere 7373’ü ilkokul, 9427’si ortaokul, 8734’ü ortaöğretim öğrencisi olmak üzere 28087 öğrencimiz, okullarımızı şenlendirmiş, müşfik ve sevgi dolu yürekleriyle onları bekleyen saygıdeğer öğretmenlerimize kavuşmuşlardır.” dedi.
“Bu yıl 347.737 adet ders kitabı ücretsiz olarak dağıtılmış ve poşetlenmiş halde öğrencilerimizin masalarında kullanıma hazır hale getirilmiştir.” diyen Yazıcı konuşmasının şöyle sürdürdü:
“Yapılan hazırlıklar kapsamında 51 okul ve kurumumuzun 4.827.431,22 TL bedelle onarım çalışmaları yapılmıştır. 6 okulumuzun ise 4.433.939,44 TL bedelle deprem güçlendirme çalışmaları son aşamaya gelmiştir.
İlimiz genelinde planlanan on üç yeni yatırımdan bir tanesi bitirilmiş, 7 tanesinin ihalesi yapılarak sözleşmeleri imzalanmış, yer teslimleri yapılmış ve inşaat çalışmalarına başlanmıştır. 5 adet yatırımın ise proje ve ihale çalışmaları devam etmektedir. Yapımı tamamlanan, devam eden ve ihale aşamasındaki bu yatırımların toplam maliyeti 83.235.631,59 TL’dir.
Yapılan ve planlanan yatırım ve onarımlarım toplam bedeli ise 92.496.732,25 TL’dir. Bahse konu on üç yatırım kapsamında il merkezine yapılan, Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12 ek derslik (Kız Meslek Lisesi ) yapımı işi tamamlanarak eğitime açılmıştır.
Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Tarım Meslek Lisesi) 16 derslik, 200 kişilik öğrenci pansiyonu, 2 Atölye, 8 derslikli Hazım Dağlı Ortaokulu, 8 Derslikli Hazım Dağlı İlkokulu, 24 derslikli Merkez Anadolu Lisesi, Merkez Abdulhalik Renda Mahallesi’ne yapılan 24 derslikli okul, 8 derslikli Ilgaz İmam Hatip Ortaokulu ve İl merkezine yapılacak 4 derslikli Anaokulunun yapımı ise halen devam etmektedir. 16 derslik, 200 kişilik yurt kapasiteli Sağlık Meslek Lisesinin ise ihale işlemleri devam etmektedir. Ayrıca, toplamda 72 derslik ihtiva eden ve merkez ilçe ve diğer ilçelerimize yapılacak 4 okulun arsa ve planlama çalışmaları devam etmektedir.
Şabanözü ve Ilgaz ilçelerimize yapılacak100’er öğrenci kapasiteli yurtlar ile Korgun, Eldivan ve Orta ilçelerine yapılacak eğitim tesislerinin yaklaşık maliyet çalışmaları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce yürütülmektedir.
İlimizde Fatih Projesi kapsamında 72 okulda, toplam 1303 dersliğe etkileşimli tahtanın kurulumu yapılmış ve toplam 2615 öğrenci ve 799 öğretmenimize tablet bilgisayarın dağıtımı yapılmıştır. 63 okulumuzda da Fatih Projesi 2. faz yerel alan ağı kurulumları devam etmektedir. 48 okulun ağ alt yapısı bitirilmiştir.
Yapılan ve planlanan yatırımlarla 2019 yılına kadar tüm okullarımızda tekli eğitime geçme hedefine ulaşılmış olacaktır.
Tüm hazırlıkların tamamlandığı ilimizde, tüm süreçlerde yardım ve destekleriyle moral ve motivasyonumuzu artıran Sayın Milli Eğitim Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, Sayın Belediye Başkanımıza, İl Genel Meclisine, İl Özel İdaresine, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, diğer İl Müdürlüklerine, sivil toplum kuruluşlarına, birlikte çalışmaktan kıvanç duyduğum mesai arkadaşlarıma, yurdumuzun daha da abad olması için her şart ve ortamda fedakarca gayret eden eğitim çalışanlarına, velilerimize ve Çankırı Halkı’na teşekkür eder, yeni ders yılının İlimiz ve Ülkemize hayırlı olması, tüm çocukların neşe ve huzurlarının daim, bahtlarının açık olmasını temenni eder, Başöğretmen Atatürk başta olmak üzere ahirete irtihal eden öğretmenlerimizi minnet ve şükran ile anarak saygılarımı sunarım.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından okul korosundan şarkılar ve 3-E sınıfı öğrencileri bir gösteri yaptı.
Son olarak protokol tarafından okulun birinci sınıfları gezilerek öğrencilere kitapları dağıtıldı.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.