Dinç, ” yalandan faturalarla devletten paraları cukkalamayacaksın”

ahilikx (56)30. Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü Kutlama programı dün gerçekleştirildi.
2017 yılı Ahilik Haftası ve Yaran kutlamaları dün Büyük Cami’inde çorba ve süt ikramı ile başladı. Bu sene 30.’su gerçekleştirilen 30. Ahilik Haftası ve Yaran Kültürü Kutlama programı çerçevesinde saat 09:00’da anıt alanına çelenk konuldu ve saat 10:00’da ise Belediye meydanında tören programı gerçekleştirildi.
Belediye meydanında gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı yaran ve ahiliğin anlamına değindi.
Ahilikteki yardımlaşmaya değinen Yaranbaşı, hükümetin yeni hayata geçireceği ahi sandığı çalışmalarına da değindi. Yaran sandığının işsizlik sigortası gibi işleyeceğini ve esnafın mağduriyetten kurtulacağını aktardı.
Yaranbaşı son olarak ise kültürel ve manevi değerlere sahip çıkılması gerekildiğini ve bu önemli değerlerden birinin ise yaran ve ahilik kültürü olduğunu aktardı.
“Dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimi olan Ahiliğin, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel hayatında önemli bir yeri bulunmaktadır” diyen Çankırı Esnaf Odaları Birlik Başkanı Osman Karadeniz, “Ahilik, belli bir süre, bir iş basamağında kalmak suretiyle olgunlaştırmayı, yamak, çırak, kalfa, usta şeklinde sıralanan yükselmeyi ve bu basamakların her birinde baba-evlat ilişkisi içerisinde öğreticisine candan bağlanmayı, sanatı, ahlaki ve mesleki temellere oturtmayı anaç edinmiştir. Ahilik, İşe saygıyı, çalışkanlığı, yardımlaşmayı ve haksızlığın cezalandırılmasını ilke olarak kabul eder. Günlük hayatta hala kullandığımız pabucun dama atılması deyimi de Ahilik kültürünün günümüzdeki uzantısıdır. Esnafı kaliteli mal üretmeye teşvik eder ve yapılan üretimi sürekli olarak denetler. Dama atılan pabuç, standardın altındaki kalitesiz üründür ve bu ürünü yapan ustaya uygulanan cezalandırma işlemidir. Bu yönüyle ahilik kurumunun üretici-tüketici çıkar ilişkilerinin, birbirleriyle sürtüşmeye düşmeyecek şekilde ayarladığını görürüz. Ahilik, kendi ticari çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmayan, yani müşterisine ‘ben siftah ettim, komşum daha siftah etmedi’ diyerek müşterisini komşusuna yönlendiren esnaf tipini oluşturan bir kurumdur. Günümüzde esnaf ve sanatkarların oluşturduğu kurumlar, Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir” dedi
“Ahilik, medeniyetimizin mayası şehir kültürüdür” diyerek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı İrfan Dinç, ” Bizim şehir kültürümüzün mayasıda yaran kültürüdür. Ahi teşkilatı bir ekonomik teşkilat olarak gözükür. Ama aslında bir manevi teşkilattır. Bu manevi teşkilatın ruhu yarandır. Yaran kültürüdür. Öyle güçlü öyle büyük bir kültür ki medeniyetin yüzyıllarca ayakta durmasının ana kolonudur.
Bizlere böylesi güzel, önemli bir kültürü bırakmışlar. Bugün insanların çaresizlik içinde kıvranan insanların anlatmaya çalıştıkları insanları eğitmeye çalıştıkları şey bizim yaran kültürümüzde fazlasıyla vardır.
Kalbin gönlün aklın evin kapın elin açık olacak yanlış bir iş yapmayacaksın toplumun içine çıktığın zaman alnın açıl bir şekilde insanların içinde gezebileceksin. Milletin hepsini kucaklayacaksın ayırt etmeyeceksin.
Seveceksin kabulleneceksin gönlünü açacaksın elinle kapın açık olacak. Alnımız açık gönlümüz açık elimizde kapımızda açık Allahın izniyle
Eline beline diline sahip olacaksın. Eline sahip olacaksın çalmayacaksın. Hırsızlık yapmayacaksın bitmemiş işlerden sahte faturalarla yalandan faturalarla devletten paraları cukkalamayacaksın. Bizim anlayışımızda medeniyetimizde yaran kültüründe bu yok.
Kim borçluysa o borçlunun kimin verdiğinden borcunu ödeyen bir sistem dolayısıyla kültürü ekonomiyi ülkeyi ayakta tutan bir sistem. Bunların hepsini Allahın izniyle iktidarımızla yeniden görüyor olmak iktidarımızda yeniden dirilişi görmek mutlu ediyor.
Beline sahip olacaksın ahlaksızlık yapmayacaksın. Diline sahip olacaksın yalan söylemeyeceksin yalan yere yemin etmeyeceksin başkasına çamur atmayacaksın bunlar ne güzel şeyler bu ahlakla insanlar bir ahlaklanabilse bizi kimse tutamaz. Bu ülkede liderimiz Recep Tayyip Erdoğan önderliğimizde somut olmayan kültürel mirasımızın yeniden ihyasında farkındalık yaratmak bu işlerin ne anlama geldiğini bu kültürün manasını insanlarımızın kafalarına sokmak onlarında bu işin farkına
kafalarına sokmak onlarında bu işin farkına varmak noktasında ciddi mesafeler kat ettik belediye olarak da ciddi çalışmalar yapıyoruz.
İnşallah bundan sonra bu iş ahi geleneği olarak esnaf teşkilatı olarak devletimizinde destek verdiği Kırşehir’de bu işin ruhu olan yaran kültüründe daha fazla devlet erkanımızı buraya getirmek ve bu işin farkındalılığını daha da iyi noktalara taşımak noktalarında güzel etkinliklere imza atarız” dedi.
“Biz siyasetçiler az konuşacağız, çok iş yapacağız. Biz konuşmayacağız işlerimiz konuşacak. Adam olası bıraka bir eser eseri olmayanın yerinde yeller eser” diyerek konuşmasına başlayan milletvekili Hüseyin Filiz, “Ben bir türlü siyasetçi olamadım 50 yıllık sanayiciyim ben. Siyaset yapmam iş yaparım icraat yaparım yapamazsam bırakır giderim. Bu memlekete ilk geldiğimizde herkes işini yapsın dedik. Hukukçu hukuku bilir mühendis mühendisliğini bilir ben sanayi bilirim dedim. Çankırı merkeze OSB olsun dediler biz Ankara Çankırı il sınırına olacak dedik. Kendi kafamıza göre değil yatırımcıya göre hareket ettik. Adam havaalanına yakın olmak istiyor. Demir yolundan istifade etmek istiyor. Büyükşehire yakın olmak istiyor.
Memlekete faydalı mıyız zararlı mıyız ona bakacağız. Getirdiğimiz yatırımcıya güvence veriyoruz, teminat veriyoruz yatırımcının arkasında duruyoruz. İlçelerimizde doğalgaz yok Ilgaz’da, Atkaracalar’da, Eldivan’da, Şabanözü’nde, Orta’da doğalgaz yok Bakanlar Kurulu kararı ile Allah’ın dağına 30 km boru döşedik doğalgaz getirdik doğalgazı getiriyosun basınç istasyonu yok. Bunların hepsini Türkiye’de ilk defa Çankırı yapıyor. Basın İstasyonun ihalesine Türkiye’de ilk defa Çankırı İl Özel İdaresi yaptı. Millet bizi sıkıştırıyor nasıl yaptınız diye Allah’ın dağına parayı aktardık. Tutar mı tutmaz mı diye herkes izliyordu.
Bu memleket bir kasaba olmayacaksa, Çankırı bir ilçe olmayacaksa Çankırı kalkınmasını sanayiyle becerecek. Sanayinin olduğu istikamete doğru da Çankırı’yı büyüteceğiz. Çünkü küçük şehirler büyük şehirlere doğru büyür.
Başbakanımız bu meydanda Çankırı’ya şehir hastanesi yapacağız diye söz verdi. Şehir Hastanemizin yerini de kararlaştırdık 10 bin konutun yapılacağı uydu kentin tarafa hastaneyi de yapacağız. Tabi Valilik binası yapacaktık. Valilik binası için yine Kastamonu tarafına rant için zorladılar bizler ne yaptık Askeriyeden yer aldık. 40 bin m2 kapalı alanı 50 milyon liralık ihaleyi gerçekleştirerek o işi orada hallettik. Siyaset burada düğümlenen düğümleri çözer yoluna devam eder.
Siyaset demek iş yapmak demektir memlekete faydalı olmak demektir. Çankırı’ya tepeden bakmayacağız, efelik yapmayacağız, Çankırı’ya hizmetkar olacağız” dedi.
“Ahilik ve Yaranlık, kardeşlik ve dostluk demektir” diyerek sözlerine başlayan Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Kökeni Ahi Evran’a kadar dayanan bu güzel hasretleri ortaya koyan Ahilik geleneğinin temeli ise bütün insanlık için kendisinde en güzel örnekler bulunan ve alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimize dayanmaktadır. Ahilik ve Yaranlığın temeli güzel ahlaktır. Her türlü kötü ahlakı bir kenara itmek, yaşantısıyla özüyle sözüyle bir olmak suretiyle güzel ahlakı hayatına geçirmek, çevresine göster ve bütün insanlığa faydalı bir insan, faydalı bir esnaf, faydalı bir bürokrat, faydalı bir siyasetçi olmak demektir. Ahilik kutlamalarından hepimizin çıkarması gereken ders budur. Esnaflar arasında ticaret dünyasında pabucun dama atılması olarak ayıplı malların, ayıplı hallerin görülmesi durumunda pabucu dama atılması söz konusudur.” dedi.
Akbaşoğlu konuşmasının devamında ise, “1071’den 1074’den beri bu topraklarda görülen bu örf ve adetin bu teşkilatın, bu düşüncenin kesintisiz bir şekilde bugüne geldiğini ve bugün devlet sistemimizin aynı şekilde modernize bir hal alarak bu teşkilatın bugüne yansımalarının nasıl yapıldığını bizler önceki konuşmacılar ortaya koydular.
Tüm dünya insanları olarak çıkarmamız gereken bir ders var. Bu dersi kendi payımıza alabildiğimizde özümüzle sözümüzle hakikaten doğru, dürüst, ahlaklı bir bürokratik hayat, bir siyaset hayatı, bir ticaret hayat, bir esnaf hayatı, bir öğrenci öğretmen ilişkisi, küçüklerimize şefkat ve merhamet, büyüklerimize saygı ve muhabbet ve kucaklaşmayı hem sözümüzle, hem de davranışlarımızla gerçekleştirdiğimizde inanın nasılki bu ruh ve manaya dayalı olarak 3 kıta 7 iklimde 4-5 asır boyunca balkanlarda, orta doğuda farklı dinlere farklı ırklara, farklı kavimlere, farklı meziyetlere sahip bir çok toplulukları hep beraber adaletle bir arada nasıl yaşattıysak ve hedeflere beraber adım atabilirsek Allah’ın izniyle ikinci bir şahlanış ikinci bir diriliş, ikinci bir varoluşu beraber gerçekleştirmiş olacağız.
Türk milletini tarihte önemli yapan bazı değerlerin olduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Vali Hamdi Bilge Aktaş, “Ahilik ve yaran da bu gelenek ve değerlerimizden biridir” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından yaran gösterileri ve şed kuşatma töreni gerçekleştirildi. Yılın ahisi seçilen İsmail Dede’ye şet kuşatması yapıldıktan sonra programda emeği geçenlere ödül verildi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.