“Medya intihar olaylarına karşı daha duyarlı olmalı”

1 18Dünya İntiharı Önleme günü etkinlikleri çerçevesinde Ruh Sağlığı Programları Birim Sorumlusu Ali Karataş tarafından basın mensuplarına seminer verildi.
Çankırı Toplum Sağlığı Merkezinde gerçekleştirilen seminerde Ruh Sağlığı Programları Birim Sorumlusu Ali Karataş, intihar konulu haberlerin yapılması esnasında daha dikkatli olunması gerektiğini, çünkü yapılacak haberlerin hem intiharı öne çıkardığı hem de bu olaya kalkışanların ailesi ve yakın çevresinde istenilemeyen daha kötü olayların yaşanmasına neden olabileceğini aktardı.
Dünyada her yıl 800 bine yakın kişinin intihara kalkıştığını ve her 40 saniyede bir kişinin intihar girişiminde bulunduğunu da aktaran Karataş, Çankırı verilerine de değinerek, 2016 yılında 101 kişinin intihar girişiminde bulunduğunu 4 kişinin ise tamamlanmış intihara kalkıştığını, 2017 yılının ilk 8 ayında ise 52 kişinin intihara kalkıştığını, 3 kişinin de tamamlanmış intihar girişimi sonucu hayatını kaybettiğini dile getirdi.
“İntihar eden kişilerin büyük bir çoğunluğunun teşhis edilebilir bir ruhsal bozukluğu vardır” diyen Karataş, ” Hassas bir bireyi intihara yöneltecek pek çok faktörden biri de intihar olaylarının medyada yer alması olabilir.
Medyanın intihar vakalarını nasıl ele aldığı diğer intihar vakalarını etkilemektedir.
İntihar haberciler için ‘‘haber yapmaya değer’’ bir olaydır ve bunu rapor etme hakları vardır.
Fakat medyanın dikkatini çeken intihar vakaları genel çizginin dışına çıkan örneklerdir. Medya bu sıradışı vakaları genel durum gibi sunarsa yanlış bilgilendirmiş olur” dedi.
İntihar konusu ele alınırken dikkat edilecek hususlara da değinen, ” İstatistikler dikkatlice ve doğru bir şekilde yorumlanmalıdır.
Gerçek ve güvenilir bilgi kaynakları kullanılmalıdır.
O anda yapılan yorumlar, zaman baskısına rağmen ele alınmalıdır.
Küçük rakamlara dayalı genellemeler özen gerektirir, “intihar salgını” veya “dünyada en yüksek intihar oranının görüldüğü yer” gibi ifadelerden kaçınılmalıdır.
İntiharı sosyal veya kültürel değişimlere veya degregasyona anlaşılabilir bir tepki olarak göstermekten kaçınılmalıdır. Gerçeklerin sunulmasında sağlık otoriteleri ile birlikte çalışılmalı
İntihardan bahsederken “tamamlanmış” intihar girişimi ifadesi kullanılmalı, “başarılı” değil
İç sayfalarda (ilk sayfada değil), yalnızca ilgili veri bilgilere yer verilmeli,
Sorunları olan kişi için intihara alternatif çözümler vurgulanmalı
Yardım hatları ve toplum kaynakları hakkında bilgi sağlamalı
Risk göstergelerini ve uyarı niteliğinde davranışları duyurmalı
Tercihen yalnızca ölümle sonuçlanan intihar davranışı haber yapılmalı ve haber kısa, resimsiz, intihar yöntemi bildirilmeden verilmelidir. ” dedi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.