17 Ağustos 2017

“20-25 bin küçükbaş kurbanlık var”

susam (2)15 gün sonra Kurban Bayramı’nın idrak edileceğini dile getiren Çankırı İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciler Birlik Başkanı Ahmet Susam il genelinde 25 bin küçükbaş kurbanlık hayvanın olduğunu aktardı.
Çankırı İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciler Birlik Başkanı Ahmet Susam basın mensupları ile bir araya gelerek gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bu sene canlı hayvan kilosunun 18-20 TL olduğunu dile getiren Susam, “600 üreticimiz işletmesinde damızlık özelliği olmayan hayvanlarını kurban pazarlarında değerlendirmek için hem Çankırı’da hem de çevre illere yer kiralayarak satacaklar. Türkiye genelinde canlı baş kurban hayvanının kilosu 18-20 TL arasında. Kuzular biliyorsunuz 6 ayını doldurup annesiyle aynı boya gelince kurban olabiliyor. Keçiler ise 1 yaşını doldurması gerekiyor. Üreticilerin alacağı hayvanları iyi kontrol etmesi gerekiyor ve ağzında ve gözünde akıntı olmamasına dikkat etmeli” dedi.
“Artık bir çok adetimizi terk eder olduk” diyen Susam, ” Eskiden etlik yapardık. 1975-80’li yıllarda 350 bine yakın Ankara tiftik Keçisi varken bugünlerde bu sayı 2 binlere düştü. Bu neden oluyor. Kurbanı bağıştan oluyor, önceleri etlik yapılırdı artık yapılmıyor. Eğer kurban keseceksek çocuğumuzla, çoluğumuzla kurbanın başına gitmeli ve kıbleye dönmeliyiz. Bunun dini bir vecibe olduğunu çocuklarımızda anlamalı.
Türkiye genelinde 3,5-4 milyon arasında kurban yapılacak küçükbaş hayvan var. İlimizde ise bu rakam 20-25 bin arasında. İlimizde ihtiyacı karşıladığımız gibi diğer illere de ihtiyaç fazlası götüren oldu.
Gelecek nesillerin koyun ve keçiyi hayvanat bahçesinde görmemeleri için yerli üretime mutlaka destek verilmeli. Tamamen organik olarak ve doğal olarak beslenmiş olan küçük baş hayvanların kurban yapılmasını talep ediyorum.” dedi
“İlimizde satılan hayvanların tamamı %100 organik” diyen Susam, ” Bizde kesinlikle kuzuya besi yapılmıyor. Vatandaş gönül rahatlığı ile alabilir.
İl genelinde küçükbaş hayvan sayısının en az 250 bin olması gerektiğini de vurgulayan Susam, “İlimizin arazi yapısı ve coğrafi durumu buna müsait. Şimdi bizim özellikle küçükbaş hayvancılığın yapılacağı bölgelerde Orta, Kurşunlu, Çerkeş, Atkaracalar, Bayramören ve Şabanözü’nde küçükbaş hayvan yok. Bizim en çok küçükbaş hayvanımız nerde? Çankırı merkez köylerinde %40, diğer %20’si Kızılırmak’da” dedi.
“İlimizde küçükbaş hayvancılıkla uğraşanların çocukları evlenemiyor” diyen Susam, “Bazı bölgelerde küçükbaş hayvancılığın bırakılmasının en önemli sebeplerinden biride bu işi yapanların çocuklarının evlenememesidir” dedi.
Susam gerçekleştirilen basın toplantısının sonunda ise “Yerli üretime mutlaka sahip çıkalım” dedi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.