Geçen sene ilimizde bebek ölümlerinde büyük artış oldu

Türkiye İstatistik Kurumu Kastamonu Bölge Müdürlüğü Temmuz ayı Türkiye il sunumunu yayınladı. Nüfus, göç, eğitim, sağlık, ekonomi ve sanayi gibi bir çok alanda istatistiki bilgi veren TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü sunumunda dikkat çeken konu bebek ölüm oranı oldu.
TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü’nün Temmuz ayı il sunumunda yer alan bilgilere göre 2016 yılında Çankırı’da bebek ölüm hızı bir önceki yıla göre neredeyse 2 katı. 2014 yılında bebek ölüm hızı Türkiye’de binde 11,1 iken Çankırı’da bu oran 9,8. 2015 yılında Türkiye’de bebek ölüm hızı binde 10,2 iken bu oran Çankırı’da 6,9 ve 2016 yılında Türkiye’de bebek ölüm hızı binde 10 iken, bu oran Çankırı’da Türkiye ortalamasının da üstüne çıkarak neredeyse bir önceki yılın 2 katına ulaşıyor ve binde 12,6 oluyor.
TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü’nün Temmuz ayı verilerine göre sağlık personeli başına düşen kişi sayısı bakından da Çankırı pek iyi durumda değil. Türkiye’de 1 hekime 557 kişi düşerken bu oran Çankırı’da 870 olarak gerçekleşti. Sağlık kurumlarındaki yatak başına düşen kişi bakından ise Türkiye’de yatak başına 376 kişi düşerken Çankırı’da bu oran 381 olarak gerçekleşti.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.