24 Temmuz 2017

Kurşunlu’da termal ile seracılık yapılacak

koordinasyon (3)20 Temmuz 2017 Perşembe günü gerçekleştirilen 2017 yılı İl Koordinasyon toplantısında termal ile seracılık konusu gündeme geldi. Toplantıya başkanlık eden Vali Hamdi Bilge Aktaş, Türkiye’nin bir çok yerinde ısıtmalı seracılık yapıldığı aktardı.
Gerçekleştirilen toplantıda Jeotermal konusunda çalışmalar yaptıklarını dile getiren MTA Orta Anadolu III. Bölge Müdürü Mevlüt Toruk, Atkaracalar ve Çavundur civarında sıcak su sondajı yapmayı planladıklarını aktardı. Toruk’un kurum çalışmaları hakkında bilgi vermesi sonrasında Vali Aktaş Türkiye’nin bir çok yerinde ısıtmalı seraların olduğunu ve Çankırı’da da böyle bir imkanın olduğunu dile getirerek, “Seracılık çalışmasını destekleyecek bir su kaynağı varsa bu konuda bir çalışma yapılabilir” dedi.
Bölgede sondaj çalışmalarının yapıldığı aktaran Toruk, Türkiye’nin bir çok bölgesinde bu tür çalışmalarda başarı elde ettiklerini dile getirerek, “Atkaracalar-Çavundur kaplıcalarının yanında bir sondaj çalışmamamız olacak” dedi.
KUZKA ile bu konuda bir çalışma yaptıklarını dile getiren Vali Yardımcısı Vekili Yakup Ömeroğlu, “KUZKA’dan, İl Tarım Müdürlüğü ve Kurşunlu Kaymakamlığı olarak bir proje teknik destek istedik. KUZKA’dan projemiz kabul edildi. Şuanda KUZKA tarafından görevlendirilen daha doğrusu ihaleyi alan yetkililer tarafından burada seranın yapılıp yapılamayacağı, ne kadar miktarda ve ne derecede suyun ihtiyaç olduğu konusunda teknik rapor hazırlanıyor. O rapor bittiğinde de İl Tarım Müdürlüğü ile beraber bakanlık destekli ilk sera projesi uygulamaya geçecek. Şuan teknik raporu bekliyoruz. 10-15 gün içinde o rapor elimize ulaşır” dedi

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.