07 Temmuz 2017

“Adalet herkese lazım olacak”

chp1 (1)CHP İl Başkanı İlhan Tekin makamında basın mensupları ile dün bir araya geldi. CHP İl Başkanı Tekin, partileri tarafından gerçekleştirilen adalet yürüyüşü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP İl Başkanı İlhan Tekin, “Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan adalet yürüyüşü Türkiye’de büyük ses getirdi. Adalet kavramı herkesin kafasını kurcalayan sorulduğunda farklı yanıtlar verilen bir kavram. Adalet deyince insanlar farklı farklı düşünür. Bence adalet eşit dağıtım, hukuk önünde eşitlik, insanlara eşit davranma, eşit dağıtım yapmaktır. Temelinde bilgi sevgisi olan adalet felsefi düşünce açısından genelde eşitlik kavramı olarak bilinmektedir.” dedi.

“İnsanoğlu varlığından bugüne kadar her yerde adalet aramıştır. ” diyen Tekin, “Adalet, adaleti dağıtan güç ile hükümetin eşit davranması için insanlar tarafından devamlı arama yoluna girilmiş, eşit olmayan davranışları engellemek için çok büyük huzursuzluklar, kargaşalar meydana gelmiştir. Adalet olmayan ülkelerde kargaşa, huzursuzluk ve hatta iç savaşlar görülmüştür. Adalet herkese lazım olacak. 15 Haziranda başlatılan ve memleketimizde hep birlikte adaletle yaşamak için başlatılan yürüyüşümüz 9 Temmuz pazar günü miting ile son bulacaktır. Tabi bu miting ile adalet arayışımız bitmeyecektir.” dedi.

Tekin, “Türkiye’de emeği ile çalışanların adalet karşısında arayamadığı gücü bir parti genel başkanı ben adalet arıyorum diye çıktı. Her yerden destek geldi. Destek gelmeyen, adaletsizliği yayan AKP tarafından gelmedi. Kavgacı, eleştirel, belden aşağı yapılan siyaset karalaması ile bu yürüyüşe engel olmaya çalıştılar. Başaramadılar ve başaramayacaklar da. Çünkü adalet onlara da lazım olacak. Bu adalet yürüyüşünün Çankırı’daki herkese duyurulması ve katılımın olması için bu toplantıyı düzenledik. Pazar günü saat 06:00-07:00 gibi Çankırı’dan hareket edeceğiz. STK ve vatandaşlarımıza buradan çağrı yapıyoruz. Günü birlik gidip gelinecek. Mitinge katılacağız.” dedi.

“15 Temmuza destek vermeyiz”

İlhan Tekin gazetecilerin sorduğu, “15 temmuza destek verecek misiniz?” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“15 Temmuz için genel başkanımız bas bas bağırıyor ‘kontrollü bir darbe’ diye. Bunun nesine destek verelim. 249 kişinin ölümü için otopsi yapalım, bunu araştıralım dendi. Ama bunlar yapılmadı. 15 Temmuza destek vermeyiz. Herkesin ihtiyacı olan adalete destek vermeyen iktidara 15 temmuz kontrollü darbesinin nesine destek verelim. Türkiye’de baş kaldırı oluyor, en büyük adam Yunanistan’a gidiyor, 2. Adam Ilgaz’a saklanıyor, bilmem ne bakan nerelere gidiyor, büyük şehir başkanları varoşlarda evlere saklanıyorsa, demek ki bunların vatan için hiçbir şeyleri yok. Bunlar 23 Nisanı millilikten çıkartıyorsa, 19 Mayısı çıkarıyorsa, andımız okullardan kaldırılıyorsa bunlar milli değil. Tekrar kafalarına göre millilik yaratılan yerde vatandaş oraya gitmez. Kim gider? Bu millilikten son derece nemalananlar gider, günlük çıkar sağlamak için sahtekarlar gider. Ben bunun milliliğine inanmadım. Olayın olduğu gün 15 Temmuz akşamı sosyal medya da yazdım, bu kontrollü bir iştir, sonuçları ilerleyen zamanlarda yazılacaktır da diye. Dediğim gibi tek tek çıkıyor ortaya.”

“HPD’nin bu adalet yürüyüşüne destek vermesinden yanayım”
“HDPlilerin adalet yürüyüşüne katılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da yanıt veren Tekin, şunları söyledi:

“HDP Türkiye’de bir parti. Seçimle gelmiş bir parti. Şimdiki HDP yöneticilerinin içerde olmasının nedeni nedir? Biz bir ulus partisi olmaya yönelik bir partiyiz. Bunu konuşurken görüyoruz. Gördük de. HDP’yi doğuda bir parti olarak görüyoruz, ama hiç de öyle değil. Ankara, İzmir, Aydın da milletvekili var. Yani yurdun her tarafına yönelmiş bir parti.

Biraz önce adaletten bahsettik. Adaleti bir tarafa atarak çeşitli karalamalarla PKK ile HDP yi oturtturdular. Açılım sürecinde Habur’a özel mahkeme gönderildi. Bir sürü terörist içeri girdi. Serbest bırakıldı. Suriye’den bir sürü terörist içeri alındı. HDP milletvekilleri güneydoğudaki olayları araştıralım dediler. Bu iktidar partisi tarafından reddedildi. Neden reddedildi? Orada oynanan oyun yüzünden. BOP yüzünden.

Ben HPD’nin bu adalet yürüyüşüne destek vermesinden yanayım. Verilsin de. Bu memleketin kurutuluşunda, doğudaki kürt kardeşlerimiz ne kadar varsa bölünmemesi için, adalet için o kadar uğraşları var. Ben şahsi olarak HDP’nin Türkiye’de yapabileceği herhangi bir etkinliğe İlhan Tekin olarak destek veririm. Bugün geçtiğimiz süreçlerde güneydoğuda birçok il ve ilçe yerle bir oldu. Bunun sebebi HDP mi? HDP bas bas bağırdı. Arkadaşlar burada yanlış bir oyun oynanıyor. Gelin buna bir çare bulalım. Adamları dinlemediler.

Hükümet olarak oralardaki yapılanmaya göz yumuyorsan “Ey belediye sen bunlara destek ver” ben bunu anlarım. Oradakiler İç İşleri Bakanlığına, Genel Kurmay’a yazılar yazıyorlar. Güneydoğuda hendekler kazılıyor, evler silahlandırılıyor, buna müdahale etmek gerekir dediler, ama “Hayır hiç müdahalede bulunmayın, müdahale geçersiz” dediler. Bunun geçersizliğini belediye anlıyor ki biz PKK’nın yaptığına destek verelim. Ben öyle anlarım. Niye? Hükümet demiş ki “Sen orada PKK’nın yaptıklarına karışmayacaksın, görmezden gel” derse belediye başkanı da der ki “Burada bir oyun dönüyor, ben de destek vereyim” diye düşünürüm.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.