Proje Yönetimi Toplantısı Gerçekleştirildi

üniversite (32)T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik programları Merkez Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus+ Yükseköğretim Hareketlilik KA103 Proje Yönetimi Toplantısı, 03-04 Temmuz 2017 tarihlerinde, Çankırı Karatekin Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantının açılış programına Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut Kamiloğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluslararası Ofisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Güner Doğan, Ulusal Ajans yetilileri ve 130 Üniversiteden 200 temsilci katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı konuşmasına “Türkiye Ulusal Ajansı’nın düzenlediği ‘Yükseköğretim Hareketlilik Proje Yönetimi Toplantısına’ ev sahibi olarak katılmaktan, sizlerle tanışmaktan ve bu vesileyle Çankırı Karatekin Üniversitesi ve mensupları adına şehrimizde ve üniversitemizde sizleri misafir etmekten mutluluk duymaktayız. Özellikle içerisinde bulunduğumuz 2017 yılının Erasmus+ programının 30. Yılı, Üniversitemizin 10. Yılı ve Türk Dili Yılı olması da bu birlikteliğe daha güzel bir anlam yüklemektedir.” sözleriyle başladı.
Konuşmasının devamında Çankırı’nın tarihi yapısı, kültürel ve turistik merkezleri ile ilgili katılımcıları bilgilendiren Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Çankırı Karatekin Üniversitesi ile ilgili de teknik bilgiler verdi.
Ayrancı “Ülkemizin geleceğini şekillendirecek gençlerimizi, hem ulusal hem uluslararası arenada kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi kültür ve değerlerine hâkim, farklı kültürler hakkında bilgi ve tecrübe sahibi ve deyim yerindeyse kendi keşiflerinin kâşifi olarak tecrübe ve bilgi birikimlerini mümkün olduğunca ilk elden edinen birer birey ve değer olarak topluma kazandırmayı amaçlamaktayız. Elbette gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde bir yer edinmek ve sözünü ettiklerimizi gerçekleştirmek henüz 10 yaşında olan genç bir üniversite için kolay olmayacaktır. Ancak, her ne kadar üniversitemiz 10 yıllık bir geçmişe sahip olsa da Çankırı’da yükseköğretim 40 yıllık bir geçmişe sahiptir. Biz, bu geçmişi ve tecrübeleri de bir değer olarak kabul etmekte ve üzerine inşa etmekteyiz. Şu an sizlerle bir araya geldiğimiz yerleşke, bu amaçlara hizmet etmek üzere devletimizin sunduğu maddi ve manevi desteklerle şekillenmiştir. Devletimizin ve Yükseköğretim Kurulu’nun politikaları doğrultusunda edindiği amaçla üniversitemiz, öncelikle Fen Bilimleri alanında araştırma odaklı laboratuvarlar ve cihazlarla donatılmıştır. Bu araştırma merkezlerinde, bir kısmı tamamlanmış, bir kısmı ise halen devam eden çok sayıda ulusal ve uluslararası proje yürütülmektedir. Bu projeler, hem yerele hem uluslararası alana hitaben gerçekleştirilen projeler olup %45 payla istihdamın tarım ağırlıklı olduğu şehrimizde, bal üretiminden zeytin gen haritasının çıkarılmasına, tuz işletmeciliğinden kanser araştırmalarına dek kayda değer konulara hitap etmektedir. Yine bu projelerin gerçekleştirilmesinde TÜBİTAK, AB Fonları gibi mevcut kaynaklardan en üst seviyede yararlanılması hedeflenmektedir. Ayrıca, bu araştırma merkezleri ile hem Türkiye geneli hem de uluslararası araştırmacıların üniversitemizi tercih etmeleri sağlanmaktadır.” sözleriyle konuşmasına devam etti.
“Kurduğumuz merkezler sayesinde, sadece son birkaç yılda Cezayir’den Kazakistan’a 100’e yakın araştırmacı ve bilim insanı üniversitemizde ağırlanmıştır. Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle, Türk Halk Oyunları ve Geleneksel Türk Kıyafetleri Defileleri Sudan’dan Bosna Hersek’e çeşitli ülkelerde sergilenmiştir. Yine TİKA, FULBRIGHT gibi kurumlarla işbirliği içerisinde birikimlerimizden uluslararası faydalar üretmek adına Sudan’ın Hartum kentinde TİKA işbirliğiyle Türk-Sudan Eğiticilerin Eğitim Merkezi kurulmuştur. Merkez başarısıyla bölgede örnek bir eğitim kurumu olmuştur ve bölgedeki ülkelerden benzer merkezlere yönelik talepler kurumumuza iletilmektedir. Ayrıca, Kamu ve Sanayi işbirliğinin Geliştirilmesi alanında FULBRIGHT destekli Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen, alanında uzman akademisyenlerle ilimiz ve komşu illerde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. İşte bu çabaların, verimli deneyimler, faydalı kazanımlar olarak geri dönüşü ve tüm bunların yanında sürekli gelişmesi ve genişlemesi ise ortak bir amaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Süreci bu açıdan ele aldığımızda ise karşımıza iki temel program çıkmaktadır. Bu programlardan bir tanesi ülkemizce oluşturulan ve tüm dünyayı hedef kitle olarak kabul eden ve görece daha yeni olan Mevlana Değişim Programıdır. Bu programla öğrencilerimize AB üyesi ülkeler dışında kalan coğrafyalarda eğitim alma ve tecrübe kazanma fırsatı sunarken, söz konusu ülkelere de Türkiye’yi, Çankırı’yı tanıtma ve eğitim alma fırsatı sunmaktayız. Mevlana programı kapsamında gelen öğrencilerimize Türkçeyi ve Türk Kültürünü aktarmaya ve anlatmaya, değişim süresince en yüksek faydayı değişim öğrencilerimize sunmayı istemekteyiz. Bu öğrencilerimiz arasından, daha sonra eğitimlerine Türkiye’de devam etmek isteyenlerin çıkması, bizleri ayrıca mutlu etmektedir.” diyen Rektör Ayrancı konuşmasını “Kurumumuzun Erasmus+ Programına ilk kez dâhil olduğu 2009-2010 öğretim döneminde, 3 ülkede yerleşik, 3 yükseköğretim kurumu ile gerçekleştirilen 3 anlaşmadan bugün 17 ülke ile 50 anlaşmaya imza atmış bulunmaktayız. Benzer olarak hareketlilik sayısı bakımından Türkiye üniversiteleri arasında 54’üncü sıraya yükselmiş, ayrıca KA 107 hareketliliği kapsamında 4 projemiz kabul edilerek bütçeden en yüksek 3’üncü payı almaya hak kazanmış bulunmaktayız. Yine KA107 kapsamında ilk personel hareketlilikleri tamamlanmıştır. Gelecek akademik yılda ise bu projeler kapsamında öğrenci değişimleri gerçekleştirilecektir. Sevgili katılımcılar, şehrimize ve üniversitemize tekrar hoş geldiniz. Bana zaman ayırdığınız ve dinlediğiniz için hepinize teşekkür eder, geleceğimiz olan gençlere yeni köprüler inşa etmek ve toplumumuza olumlu kazanımlar sağlamayı amaçlayan siz değerli çalışanlarımıza işlerinizde başarılar dilerim.” ifadeleri ile konuşmasını tamamladı.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın konuşmasının ardından kürsüye gelen Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut Kamiloğlu da Ulusal Ajansın faaliyet alanları, bütçeler ve projelerle ilgili genel değerlendirmelerde bulundu.
Daha sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluslararası Ofisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Güner Doğan, “Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Erasmus” başlık sunumunu, Türkiye Ulusal Ajans Proje Koordinatörü Hür Güldü ise “2017 Dönemi Genel değerlendirmesi ve 2018 Yılına Bakış” isimli sunumlarını yaptı.
Verilen öğle yemeği arasının ardından program belirlenen program doğrultusunda sunumlarla devam etti.
4 Temmuz 2017 Salı günü ise toplantı yapılan değerlendirmeler ve soru cevap bölümü ile sona erdi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.