“Tek adamın elindeki güç kontrolsüz bir güce dönüşebilir” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

“Tek adamın elindeki güç kontrolsüz bir güce dönüşebilir”

chp (2)16 Nisan’da yapılacak olan Referandum çalışmaları kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,  CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sendikacı Yaşar Seyman Çankırı’ya geldiler.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Binasında partililerle bir araya gelen Milletvekilleri basın toplantısı düzenlediler.

Düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Bursa Milletvekili Erkan Aydın “Ülkenin içerisinde bulunduğu durum şu anda Başkanlığı mı konuşturmayı gerektiriyordu. Yoksa hepimizin malum olduğu üzere işsizliği mi, üniversite bitirmiş gençlerin iş bulamamasını mı, ekonomik sıkıntıyı mı, hayvancılığın girdi maliyetlerinin yükselmesi et fiyatlarına o kadar çok müdahale etmeye çalışıyorlar düşürebildikleri fiyat 1 TL.

Terör bir taraftan Şırnak’taki patlamada Şehitlerimiz var onlara Allah’tan rahmet diliyorum bunları mı konuşacağız yoksa 1 kişiye dünyanın hiçbir yerinde olmayan yetkileri vermeyi mi konuşacağız tabi ki halkımız bunun kararını 16 Nisan’da verecek.” dedi.

“Bu sorunları çözmek yerine 18 madde ile Anayasa değişiklik teklifi ile hiçbir demokratik ülkede olmayan hiç kimseye verilmemiş yetkiyi verip vermemeyi oylayacağız.” diyerek sözlerine devam eden Milletvekili Aydın “Enflasyon dün açıklandı son 10 yılın en yüksek rakamı %11.2. İşsizlik resmi rakamlara göre 4 milyona yakın işsiz, gayri resmi rakamlara göre de 6 milyon işsiz var. Ama biz gideceğiz 100 yılık parlamenter sistem dediğimiz sistemimizi, 150 yıllık bir demokrasi birikimimizi bırakıp bir kişinin her şeye karar vermesine yani biz bir kişi seçeceğiz o bir kişide her şeyi seçecek bunu oylayacağız.

Gerek Bursa’da gerekse Anadolu’nun birçok kentinde halk buna onay vermiyor. Halk gerçekten kendi geleceği ile ilgili sıkıntıların konuşulmasını arzu ediyor. Bunu da umarım hep birlikte Çankırı’da dahil olmak üzere hayırlı bir sonuçla sonlandıracağız diyorum.” şeklinde konuştu.

Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ise yaptığı konuşmada “Biz bu referandum sürecini bir parti meselesi olarak görmediğimizi belirttik ve bununla beraber bu referandum sürecinde ne bir parti flaması, ne amblemi olmadan Türk Bayrakları ile hayır logolarıyla bir çalışma ve referandum sürecini yönettik.

Önümüzdeki süreçte bir seçim yok, ülkemizin nasıl yönetileceğine karar vereceğiz. Türkiye yaklaşık 140 yıllık bazıları öyle bir ifade ediyor ki Cumhuriyetle beraber biz Anayasayla, demokrasiyle diğer şeylerle karşılaşmışız gibi böyle değil 140 yıllık bir anayasa geçmişimiz var, 200 yıla yakın bir demokrasi kültürümüz var. Ama bugün Parlamenter sistemimizin tamamen ortadan kaldırılacağı bir teklif ile karşı karşıyayız.” dedi.

“Adı partili Cumhurbaşkanlığı diyorlar.” diyerek sözlerine devam eden Yüceer “Ben hukukçu değilim ben tıp doktoruyum ama 5 yıldır Milletvekiliyim ama onları ifadeleri, siyaset bilimcilerinin ifadesi diyorlar ki bu bal gibi bir başkanlık rejimi olmasa da diktatörlüğe götürebilecek, otoriterleşmeye götürecek yani tek adam sistemi diyorlar.

Tek adamın elindeki güç kontrolsüz bir güce dönüşebilir. Hatalar yanlışlara sebep olabilir. Biz bunları söylediğimizde  böyle bir şey yok diyorlar.  Ama maddelere baktığımızda gücün tek elde toplandığı ve hiçbir denetimin olmadığı bir sistem.

Cumhurbaşkanı bu ülkenin kimliğidir. Devleti temsil eder. Biz bayrağımızın cumhurbaşkanının karşısında ayağa kalkarız çünkü o millet devleti bizlerin birlik ve beraberliğini temsil eder. Partili bir cumhurbaşkanı nasıl hepimizi temsil eder. Nasıl ulusal birliğimizi sağlayacak.

Gelinen sistemde en tehlikelisi şu bir ülkenin birliği beraberliği tehdit altına girerse onu muhafaza etmek çok zordur Türkiye’yi bekleyen bence en büyük tehlike  bu. Çünkü bu arzu edilen tek adam rejimlerinin olduğu Irak, Suriye, Libya gibi örnekleri var.” dedi.

“Fırat Kalkanı’nda başarıdan kasıt nedir diyerek” sözlerine devam eden Yüceer “Geçen gün başbakan çıktı Fırat Kalkanını başarıyla tamamladık dedi. Başarı ile kasıt nedir. 2 askerimizin diri diri yakıldığında kafayı başka  tarafa çevirip bilmiyoruz demek mi başarı. Yoksa 71 şehidimiz mi. niye o şehitleri verdiğini bilmiyoruz.  Diyorlar ki ışid ile mücadele etmek sınır güvenliğimizi korumaktı diyorlar. Sınır güvenliğimiz sağlandı mı ışid tehdidi bitti mi ya da bir tane Suriyeli gitti mi. Türkiye geldiği nokta itibariyle toplumsal barışımız hiç bu kadar tehdit altında olmamıştı. Geleceğe dair bu kadar endişe ile bakmıyordur.

Bugün hayır diyen terörist vatan haini fetöcü diyorlar.  Evet de diyen hayır da diyen bu ülkenin evladı. 17 Nisan da hep birlikte olmayacak mıyız.  Yüz yüze bakmayacak mıyız. Bu kutuplaştırıcı düşmanlaştırıcı dil Türkiye’ye verdiği en büyük zarardır ve en büyük tehdittir. İşte diyoruz ki biz bu tek adamlık rejimi Türkiye’yi buna sürükleyecektir.” şeklinde konuştu.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sendikacı Yaşar Seyman ise yaptığı konuşmada “Ben Cumhuriyet Kadını olarak, Cumhuriyet Halk Partisinin üyesi olarak niçin hayır çalışmaları için koşturuyorum. Ben Cumhuriyetin eseri bir kadınıyım, ben aynı zamanda bir sendikacıyım. Türk-iş kongrelerine Abdullah Gül geldiğinde şöyle bir şey demişti ‘Bende bir demirci işçisinin oğluyum’ demişti bir demirci işçisinin oğlu bu ülkede Cumhurbaşkanı oluyorsa bu Cumhuriyetin güzelliğidir o neden biz bu referandumda bir Cumhurbaşkanı seçmeyeceğiz, bir parti seçmeyeceğiz, bir Başbakan seçmeyeceğiz. Rejimimiz oylanıyor Cumhuriyet rejimini biz karşısında olanlara yanlış yaptıklarını bunu halkımızı anlatacağız ve Cumhuriyetimize sahip çıkacağız Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkacağız. O öyle bir lider ki onun düşmanı olan Churchill ne diyor ‘1000 yılda bir gelir böyle bir lider oda Türklere nasip oldu’.” dedi.

Yürütülen çalışmalarda kadınların ve gençlerin dinamik kattığını aktaran Seyman “Partimiz Türkiye’nin her yerinde çok hızlı bir şekilde çalışmaları yürütüyor. Çünkü biz şuna inanıyoruz İslam ülkeleri içerisinde tek demokratik laik ülke Türkiye ve Türkiye bu coğrafyada laiklik ışıldıyor. Terör olayları, İslam ülkelerine yakışmıyor bu yüzden Türkiye tüm İslam ülkelerine örnek olması gerekir.

Eğer tek insana bu kadar yetki verilirse bir gün uyandığımızda Sendikaların adı tabelalarda kalır ne bir grev yapabilir, ne bir toplu sözleşme yapabilir, ne bir işçinin hakkını savunabilir. Zaten kahvelerimiz işsizlerle dolu, emeklilerimiz aldığı ücretlerle zor geçiniyor. Çankırı çok önemli bir il, ben çok kez geldim Çankırı’ya. Anadolu’nun bozkırında ayakta durabilen, burada çok güçlü bir örgütümüz var. Biz hayırlı bir sonuç çıkacağına bütün kalbimizle inanıyoruz. Bizim verdiğimiz vergilerle evet kampanyası yapanlara hakkımızı helal etmiyoruz.” İfadelerine yer verdi.

CHP’li heyet daha sonra Kurşunlu ve Çerkeş’te esnafları ziyaret ederek STK’lar ile bir araya geldi.

 

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.