“Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri” gerçekleşti » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

“Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri” gerçekleşti

dış ticeret (2)Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri” gerçekleşti.
Çankırı Ticaret ve Sanayi Odasının organize ettiği seminerde açılış konuşması yapan ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, katılımın azlığından sitem ederek “Dış Ticaret ülkemiz ve ilimiz açısından çok önemli bir konudur. Sağ cepten sol cebe konan para dışarıdan bir girdi değildir. Havuzun beslenmesi için suya ihtiyaç vardır. Hazır bir havuz buharlaşıp yok olur. Bu anlamda ihracat çok önemlidir. İhracat yapan 10 kişinin 1000 tane tedarikçiye faydası oluyor. Bunun da ekonomiye büyük katkısı oluyor.” dedi.
Firmanın küçüğü büyüğü olmaz diyen Çelikten “Bizim dünyada markalaşmış bir firmamız yok. O yüzden bu konuda öne çıkanlara destek olmamız lazım. Vatandaş olarak çok çalışmamız lazım” dedi.
Büyük devlet olmanın kendince tanımını da yapan Çelikten “Büyük devlet, kendisine bağımlılık yapan demektir. Ürettiğimi hizmetlerde, ürünlerde kendisine bağımlı yapan devletler büyük devlet oluyor. Örneğin ABD teknoljisini kullanmak zorundayız. Biz o yüzden bağımlıyız. Bizim de böyle olmamız lazım. Ülkemizde ve ilimizde ihracat yaparak sivrilen arkadaşlarımızı desteklememiz lazım.” dedi.
Türkiye’nin orta gelir tuzağından, emekli olana kadar asgari ücretli çalıştırma zihniyetinden çıkarak verime göre değer verme zihniyetine girmesi gerektiğini de belirten Çelikten “Nitelikli eleman kendini işyerine bağımlı yapmalıdır. Nitelikli eleman 1000 TL ye 1000 TL daha ekleyendir. 1000 TL sağ cepten sola geçmekle değer kazanmaz. 1000 TL 2000 TL olunca değer kazanır. Bu da ticaretle, ihracatla olur” dedi.
Açılış konuşması sonrasında İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları ile başlayan, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Rukiye Duru, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY’nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim, Marka, ve Tasarım Destekleri, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, hakkında bilgiler verdi.
İş Dünyası İçin Ticari Bilgiye Erişim hakkında Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Şube Müdürü Mehmet Tayfun Gülle bilgi verdi.
Son olarak da TÜRK EXIMBANK Uzmanı Pınar Erenler Türk Eximbank İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları hakkında bilgi verdi.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.