Öğrenciler tabletlerine kavuşuyor » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…

Öğrenciler tabletlerine kavuşuyor

tablit (29)
Fatih projesi çerçevesinde dün Çankırı Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 40 öğrenciye tablet bilgisayar dağıtıldı. 2012 yılında okullarda eğitim ve öğretim kalitesini artırmak amacıyla faaliyete geçirilen Fatih projesi çerçevesinde öğrencilere tablet bilgisayar dağıtımı devam ediyor. Proje çerçevesinde dün Vali Vahdettin Özcan’ın da katılımı ile Çankırı Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde tablet bilgisayar dağıtımı yapıldı.
Tablet dağıtımı öncesinde Fatih projesi hakkında bilgi veren Fatih Projesi İl Koordinatörü Fatih Ortatepe, Çankırı’da 3. kez tablet dağıtımının yapıldığını aktardı. Şuana kadar 30 okulda 566 sınıfa Etkileşimli Tahta kurulumu yapıldığını da aktaran Ortatepe, “Ülkemiz genelinde; Şubat 2012 tarihinde 52 okulun, Mayıs 2012 tarihinde 102 okulun altyapısı, Türk Telekom tarafından hibe olarak yapılmıştır.Kasım 2012 tarihinde meslek liseleri haricinde kalan 3,362 lisenin altyapısı ihale edilmiş olup, altyapı işlemleri tamamlanmıştır. Aralık 2013 tarihinde meslek liseleri ve ortaokulların altyapı işlemleri için ihale tamamlanmış olup, 4 bin 462 okulda altyapı işlemlerine başlanmıştır” dedi.
9 bin 52 okul için Kasım 2014’te ihaleye çıkıldığını belirten Ortatepe, “İlimizde ise ilk etapta 3 okulumuz pilot uygulaması kapsamında yapılmıştır. Daha sonra 3362 okul ihalesi kapsamında 11 okulumuzun da altyapısı ve Etkileşimli tahtaları tamamlanmıştır. Bu süreçte toplam 14 okulumuza 231 Etkileşimli Tahta montajı yapılmış, 14 doküman kamera verilmiş, 14 çok amaçlı yazıcı teslim edilmiştir ve kurulumları yapılmıştır. 14 okulumuzun altyapısı tamamlanmış fiber internet bağlantılarının büyük bir kısmı bu yıl içerisinde faaliyete geçirilmiştir. Bu süreç içerisinde 2013 yılında 103 öğretmen tableti, 408 öğrenci tableti dağıtılmıştır. 2014 yılında ise 208 öğretmen tableti, 1265 öğrenci tableti dağıtılmıştır. Süreç içerisinde bugüne kadar toplam 1984 tablet dağıtılmıştır” dedi.
“2015 yılında ise altyapı ve etkileşimli tahta kurulumları tamamlanmış 14 okulumuzun 9. Sınıf öğrencilerine Mayıs – Ekim ayına yaklaşık 1300 tablet dağıtılacaktır” diyen Otatepe, “Kasım ayında yapılan yerel alan ağı kurulumu işi ihalesi sonuçlanmış olup ülke genelinde 9052 okulun (meslek liseleri ve ortaokullar) altyapı kurulum işi yapılacaktır. Bu kapsamda ilimizde 49 okulun altyapısı yapılacaktır. Okulların belirlenmesi ve keşif süreci başlamıştır.
Projenin Faz 2 ayağının 1. kısmında ülke genelinde 101 bin 644 adet etkileşimli tahtanın kurulması planlanmıştır. Bu kapsamda ilimizde16 okulumuzda 303 adet etkileşimli tahta kurulumu yapılacaktır. Bu tahtaların 262 adeti gelmiş ve kurulumları tamamlanmaktadır. Faz 2 nin 2 kısmında ise ilimize 784 adet Etkileşimli tahta tahsisi yapılmıştır.bu tahtaların kurulacağı yerlerle ilgili Bakanlığımıza bilgi verilmiş olup onaya sunulmuştur. Bu kısım tamamlandığında ilimizde tüm lise ve ortaokullarımızdaki Etkileşimli tahta kurulumları tamamlanması planlanmıştır” dedi.
Ortatepe konuşmasının sonunda ise, “Çok amaçlı yazıcı olarak ilimize yaklaşık 151 yazıcı gelmiş olup ilkokul, ortaokul ve liselerimizin tamamına 1 er adet verilmiştir. Eksik olan yazıcılarımız anaokullarımıza da en kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.
Hizmetiçi Eğitim kapsamında 14 okulumuzda 318 idareci ve öğretmenimize Eğitim verilmiş, etkileşimli tahta kurulumları tamamlanan 16 okulumuzun idareci ve öğretmenlerine de 25 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla Eğitim verilmeye başlanmıştır. Etkileşimli tahtaları kurulumları bitecek olan 16 okulumuzun öğretmenlerinin hizmetiçi eğitimlerin yıl sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır” dedi.
Gerçekleştirilen proje çalışmasının öğrencilerin eğitim ve öğretimi için son derece faydalı olduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, “Eğitimde alt yapı, çocuklarının gelişiminde çok önemli. Bu manada Fatih projesi çocuklarımızın daha hızlı öğrenmesini sağlayacaktır” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından öğrencilere tabletleri verildi. Dün tüm Türkiye’de gerçekleştirilen tablet dağıtımı nedeniyle Çankırı İmam Hatip Ortaokulu’nda da 40 öğrenciye tabletleri verildi.
tablit (60)

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.