Yılmaz, “öğretmen sadece öğreten kişi olmamalı” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
07 Aralık 2013

Yılmaz, “öğretmen sadece öğreten kişi olmamalı”

İlim Yayma Cemiyeti Çankırı Şubesi ve Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği’nin organize ettiği “Geleceğin öğretmenleri: öğretmenlik vizyon programı” yapıldı.

Koç Otel’de gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Yakup Tat, Milli Eğitim Şube Müdürleri Muzaffer Dereli ve Turgut Ünal ile öğretmenler katıldı.

Programda konuşan Vali Yardımcısı Yakup Tat, öğretmenin topluma vizyon vermesi gerektiğini vurgulayarak, “Ak Şemsettin ve Molla Gürani vizyonu olmasaydı Fatih İstanbul’u fetedemezdi beklide bugün İstanbul Kostantine Polis olarak kalırdı” dedi.

Bir problemin tek bir çözüm yolunun olmadığını dile getiren Tat, öğretmenlerin bu farklı yöntemlerle problem çözme vizyonunu öğrencilerine göstermesi gerektiğini kaydederek, “Bazen elemanlarımıza iş veriyoruz, karşılaştıkları ilk problemde işi bırakıp bize geliyorlar. Farklı çözüm yolları aramıyorlar” diye konuştu.

Tat, bazı düşünürlerin eğitimin sınırlayıcı olduğunu iddia ettiğini söyleyerek, “Siz eğitimi sınırlamayan kapı açan bir anahtar şeklinde vermelisiniz. Sadece doktor, mühendis ve avukat olmak için değil, insan olmak için öğrenci yetiştirin” şeklinde konuştu.

İlim Yayma Cemiyeti Çankırı Şubesi Başkanı Musa Çağlar ise öğretmenlerin toplum hayatında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Bir milletin kalkınması öğretmenlerin çalışmasına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerimizin yetiştirdiği çocuklarımıza bağlıdır. En büyük arzumuz topluma yararlı bireyler yetiştirmenizdir” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından ilk semineri vermek için kürsüye gelen eğitimci yazar Muhammed Yılmaz, halen öğretmenlik yaptığını ifade ederek, “Öğretmenliği sadece ‘öğreten kişi’ olarak algılamak mesleğin alanını daraltmaya sebep olur” dedi.

Sınıfta öğretmenin sadece ders anlatan kişi olmaması gerektiğini belirten Yılmaz, “öğretmen sadece öğreten kişi olmamalı. Öğreten kişinin dışına çıkan, sosyal etkinliklerle öğrencileri ile bir araya gelen öğretmen daha verimli olur” diye konuştu.

Yılmaz, “Eğitim birey üzerine yaptığı işlemlerle toplumu şekillendirir” dedi.

Yılmaz’ın ardından konuşmacı olarak kürsüye gelen Prof. Dr. Aytaç Açıkalın “ Dünyadaki her şey gibi artık çağımızda bilginin ve bilimsel verilerinde çok çabuk eskidiğini belirterek bilim her zaman gerçeğe hep daha çok yaklaşmakla uğraşmıştır bilgilerin yarısı 45 yıl sonra biter” dedi

Prof. Açıkalın “Değişimi ve değişmeyi fark eden toplumların rahat yaşayacağının altını çizerek “Değişmeyi iyi izleyemeyen toplumlar çökerler ve değişimin altında kalırlar, benim 78 yıllık hayatımda tek derdim oldu oda eğitimdir ve bugün eğitim yönetim erkini elinde bulunduranların elinde bir araçtır ve onlar sistemi nasıl şekillendirirse öyle işler” dedi.

Cumhuriyetin kuruluşunda Türk eğitim sistemini kuranların askeriyeden geldikleri için doğal olarak askeri bir eğitim sistemi kurduklarını söyleyen Prof. Dr. Aytaç Açıkalın ama artık günümüzde artık bu eğitim sistemimiz sivilleşmek ve bilimselleşmek zorundadır diyerek öğretmenler de de çeşitli tavsiyelerde bulunarak öğretmenliğin duygusal bir meslek olduğunu belirterek her insanın bir kapasitesi vardır siz eğitimci olarak onun o kapasitesine göre çocuğa davranmalı ve önce insan öğretmen olmalısınız” dedi.

Programa verilen öğle yemeği arasından sonra devam edilerek soru cevap bölümü ile sona erdi.

 

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.